Strona główna 0_Slider Ferie zimowe w czasie pandemii. Są wytyczne dla organizatorów półkolonii. Co ze...

Ferie zimowe w czasie pandemii. Są wytyczne dla organizatorów półkolonii. Co ze zniesieniem ograniczeń w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży?

1

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych w czasie pandemii. Rząd w dalszym ciągu nie podjął decyzji w sprawie zakazu przemieszczenia się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia bez opieki dorosłych. O zniesienie tego przepisu apelują rodzice, organizacje pozarządowe, samorządowcy oraz politycy.

zdjęcie archiwalne

Przypomnijmy, zakaz wychodzenia z domu dzieci i młodzieży do 16. roku życia bez opieki osoby dorosłej, w dni powszednie w godzinach 8-16, został wprowadzony pod koniec października i ma obowiązywać również w czasie ferii zimowych, które z uwagi na pandemię COVID-19 odbędą się dla wszystkich uczniów w tym samym terminie: rozpoczną się 4 stycznia i potrwają do 17 stycznia.

W ostatnich dniach wielokrotnie apelowano o zniesienie tego przepisu. – Zamykanie dzieci i młodzieży w domach w ciągu dnia jest okrutne i równie niemądre jak swego czasu zamykanie lasów. Apeluję do Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego o wycofanie się z tego absurdalnego zakazu. Pozwólcie młodym ludziom wyjść na powietrze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa! – stwierdził za pośrednictwem mediów społecznościowych marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Dzieci już od wielu tygodni nie chodzą do szkoły, są zmęczone, odcięte od rówieśników, spędzają całe dnie na zajęciach online wpatrzone w ekrany komputerów. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice z nadzieją czekali na to, iż wraz z nadejściem zimowych ferii zniesione lub zawieszone zostaną obostrzenia uniemożliwiające dzieciom w dni powszednie wychodzenie z domu bez opieki opiekunów do godziny 16.00 – przekonywali z kolei przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Do kwestii zakazu odniósł się ostatnio również przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. – Przed nami czas ferii, których termin został wymuszony przez pandemię, a związane z tym zakazy powodują zamknięcie w domach naszych dzieci. (…) Rozumiem, że jest trudny czas – czas pandemii, ale nasze dzieci siedzą w domach już od dłuższego czasu. Zamykanie ich w czasie ferii w domach, nie pozwalając na to, aby wyszły na powietrze do godziny 16.00 – to wydaje się nieporozumieniem – wskazał Jan Dzięcielski podczas grudniowego posiedzenia rady.

Pod koniec grudnia rzecznik rządu odniósł się do głosów dotyczących zniesienia zakazu. – Na bieżąco wraz z ekspertami z rady medycznej oraz z rządowego zespołu zarządzania kryzysowego analizujemy zakres obostrzeń, dlatego żadnego wariantu w tej chwili nie wykluczam – mówił Piotr Müller na antenie TVN24 . – Jak za kilka dni będziemy widzieć, jak wygląda sytuacja po okresie świątecznym, to w sposób odpowiedzialny będzie można powiedzieć, czy to jest różnica, jeśli zacznie się przemieszczać dodatkowo kilka milionów obywateli, spotykać między sobą i potencjalnie zarażać. Wtedy będzie można ocenić, czy służba zdrowia jest na tyle wydolna po okresie świątecznym pod kątem właśnie pomocy osobom, które się zakaziły i wtedy będzie można podjąć decyzję – prognozował rzecznik rządu. Pytany, czy jeśli statystyki zakażeń koronawirusem będą wyglądały dobrze, jest szansa na zniesienie zakazu w czasie ferii, odpowiedział, że „takiej decyzji nie wyklucza, aczkolwiek nie jest optymistą, jeżeli chodzi o modyfikowanie ograniczeń do 17 stycznia”.

Ministerstwo Edukacji przedstawia wytyczne dla organizatorów półkolonii

W oczekiwaniu na zniesienie istniejących ograniczeń, Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym ogłosiło wytyczne dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych w czasie pandemii. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku: wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

W wytycznych opisano, jak bezpiecznie zorganizować półkolonie, m.in. warunki pobytu, założenia organizacyjne półkolonii, obowiązki rodziców/opiekunów prawnych, kwestie dotyczące higieny, wyżywienia, transportu, realizacji programu i procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Wskazano, że w półkoloniach uczestniczyć mogą wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

Rodzice muszą podać m.in. organizatorowi i kierownikowi półkolonii numer telefonu lub inny kontakt umożliwiający szybką komunikację. Są też zobowiązani do niezwłocznego – do dwóch godzin – odbioru dziecka z półkolonii, jeśli u ich dziecka wystąpią niepokojące objawy choroby. Odprowadzając i odbierając dziecko ze szkoły, powinni być zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Odprowadzając dzieci, mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły.

Rodzice mają również obowiązek poinformować organizatora o tym, że dziecko choruje na chorobę przewlekłą mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia, na etapie zgłaszania udziału w półkolonii w karcie kwalifikacyjnej uczestnika półkolonii. Rodzice powinni kupić też dziecku indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej.

Podano też, że półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa. Na cele półkolonii mogą być przeznaczone: sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego. Minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na osobę. Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Skład grupy ma się nie zmieniać.

Grupa powinna też mieć swojego stałego wychowawcę. Może w niej przebywać do 12 uczestników, a przy określaniu liczby dzieci w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności ewentualnego uczestnika.

Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. W czasie posiłku w stołówce poszczególne grupy nie powinny się ze sobą kontaktować ani siedzieć przy tych samych stolikach. Po każdej grupie należy dezynfekować blaty stołów i poręcze krzeseł. Dzieci mogą także spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu.

/PAP, TVN24, opr. mn/

Poprzedni artykułMuzeum Kolejnictwa zaprasza na Orszak Trzech Lokomotyw
Następny artykułWesprzyj WOŚP i pozbądź się długu w bibliotece