Strona główna 0_Slider Zima zaskakuje drogowców i kierowców? Policjanci apelują o ostrożność na drogach, synoptycy...

Zima zaskakuje drogowców i kierowców? Policjanci apelują o ostrożność na drogach, synoptycy zapowiadają dalsze opady śniegu

1

Zgodnie z prognozami synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach na Dolnym Śląsku należy spodziewać się opadów śniegu oraz mrozów. Z uwagi na możliwość występowania trudnych warunków na drogach, świdnicka policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, kto odpowiada za utrzymanie dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych, a także gdzie można kierować interwencje dotyczące nieodśnieżonych ulic lub chodników.

Oblodzona i zaśnieżona trasa Bojanice – Świdnica (zdjęcie z nocy 13/14 stycznia nadesłane przez czytelnika Swidnica24.pl)

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na czwartek, 14 stycznia:

Po południu i wieczorem zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie około 2 cm. Temperatura maksymalna od 0°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura minimalna od -8°C do -6°C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, północno-zachodni. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na piątek, 15 stycznia:

W dzień zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W dzień zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, północno-zachodni. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z opadami śniegu. Temperatura minimalna od -11°C do -8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura od -12°C do -10°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, północno-zachodni. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na sobotę, 16 stycznia:

W dzień zachmurzenie duże, z opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W dzień zachmurzenie duże z opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -7°C do -5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Temperatura od -14°C do -12°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, północno-zachodni. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Świdniccy policjanci apelują o ostrożność na drogach

O wzmożoną czujność, ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze apeluje świdnicka policja. – Nagłe i gwałtownie zmiany temperatury, w tym opady marznącego deszczu i śniegu mogą w najbliższych dniach zaskoczyć. W trwającym okresie zimowym warunki na drodze stale zmieniają się, pojawiają się lokalne oblodzenia, a także inne utrudnienia w ruchu, które należy brać pod uwagę – przypomina Magdalena Ząbek, rzecznik KPP Świdnica.

– Jednym z głównych obowiązków kierującego jest dostosowanie się do panujących warunków jazdy. Co to oznacza w praktyce? Każdy kierowca zobligowany jest do poruszania się z taką prędkością, jaka aktualnie umożliwia nam kontrolę nad pojazdem. Pamiętajmy również o zachowaniu bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, gdyż jest to częsta przyczyna kolizji w ruchu drogowym – apeluje.

Gdzie zgłaszać problemy ze śliską nawierzchnią lub śniegiem?

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych zbierane są przez Punkty Informacji Drogowej (PID). Dane te są następnie umieszczane na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce “Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA 19 111.

W przypadku dróg wojewódzkich, na stronie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu można się zapoznać z planem zimowego utrzymania w sezonie 2020/2021. Bieżący stan dróg wojewódzkich można z kolei sprawdzić pobierając aktualny raport, który również udostępniany jest na stronie DSDiK.

Kontakt z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg:

drogi krajowe (DK5 na odcinku od węzła Kostomłoty do Bolkowa, DK34 od Świebodzic do Dobromierza, DK35 od granic Wałbrzycha do Gniechowic) podlegają utrzymaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Rejon Dróg w Wałbrzychu: tel. 74 841 03 65.

drogi wojewódzkie (na terenie Świdnicy: ul. Wałbrzyska, pl. Grunwaldzki, al. Niepodległości, ul. Wrocławska od pl. Wolności do Łącznej, ul. Łączna, ul. Przemysłowa, ul. Kopernika od Przemysłowej do Towarowej, ul. Towarowa, ul. Westerplatte od Towarowej do granic administracyjnych miasta) są utrzymywane przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu – tel. 71 39 17 196 (całodobowo), Obwód w Olszyńcu – tel. 74 845 33 57, służba utrzymaniowa rejon w Wałbrzychu – tel. 74 843 11 17.

drogi powiatowe (na terenie Świdnicy: ul. Kochanowskiego, ul. Bystrzycka, ul. Westerplatte od Bystrzyckiej do Towarowej) podlegają utrzymaniu przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego – tel. 74 66 22 920 wewn. 25, adres e-mail: [email protected]

drogi gminne w Świdnicy – w zimowym sezonie 2020/2021 za utrzymanie dróg gminnych, ciągów pieszych, alejek i schodów oraz przystanków komunikacyjnych na terenie miasta odpowiada Farma Miejska – tel. 74 851 39 88.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnica zapewni transport na szczepienia osobom niepełnosprawnym
Następny artykułWracają do gry i powalczą w derbach