Strona główna Artykuł sponsorowany Usługa faktoringu czy kredyt obrotowy – co i kiedy wybrać?

Usługa faktoringu czy kredyt obrotowy – co i kiedy wybrać?

0
Aby biznes mógł funkcjonować bez perturbacji konieczny jest stały dopływ finansów. Niestety, nawet świetnie prosperujące firmy mogą borykać się z brakami gotówki z powodu długiego czasu spłaty faktur lub spóźniających się dłużników. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Może nim być kredyt obrotowy, ale też bardzo popularny faktoring.
Faktoring – jak działa?
Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć co to jest faktoring. Można wybrać pomiędzy faktoringiem wierzytelnościowym oraz zobowiązaniowym. Pierwszy dotyczy faktur sprzedażowych i jest inaczej nazywany faktoringiem zwykłym. Natomiast drugi dotyczy faktur kosztowych (źródło: https://www.bibbyfinancialservices.pl/faktoring).

W jednym i drugim przypadku faktor (firma faktoringowa) opłaca należność z tytułu wystawionej faktury, a faktorant (czyli firma korzystająca z usług faktora) może swobodnie funkcjonować. Wyobrażając sobie jak działa faktoring można posłużyć się analogią: faktoring wierzytelnościowy to coś w rodzaju ubezpieczenia transakcji, a faktoring zobowiązaniowy bardziej przypomina kredyt.

Od razu trzeba podkreślić, że ze względu na funkcjonujące rodzaje faktoringu w przypadku faktoringu wierzytelnościowego jedynie pełny (droższy) przenosi ryzyko niewypłacalności na faktora i zabezpiecza przedsiębiorcę. Jeżeli jest mowa o faktoringu niepełnym (tańszym) to firma zabezpiecza się tylko przed długim czasem oczekiwania na spłynięcie należności. Jeżeli kontrahent okaże się niewypłacalny, spłaty należności faktor będzie szukał bezpośrednio u faktoranta.

W obu przypadkach alternatywą jest kredyt obrotowy. W zależności od warunków lepiej sprawdzi się jedno lub drugie rozwiązanie.

Kredyt obrotowy czy faktoring – podsumowanie
Kredyt można uzyskać w banku lub pozabankowej instytucji finansowej. Wszystko zależy od wysokości kwoty, rodzaju zabezpieczenia oraz potrzeb i sytuacji finansowej firmy. Faktoring to usługa polegająca na cesji istniejącej wierzytelności.

Aby otrzymać kredyt przedsiębiorca zobowiązany jest wykazać, iż sytuacja finansowa firmy pozwala na terminową spłatę rat kredytu. Może się okazać, że będzie konieczne przedstawienie zabezpieczenia w postaci nieruchomości należących do firmy. Natomiast faktor przede wszystkim będzie weryfikował wypłacalność kontrahentów (gdy mowa o faktoringu wierzytelnościowym). Przenosi to ciężar wiarygodności transakcji na kontrahentów i jest niezależne od faktoranta. Faktoring pozwala na uzyskane finansowania szybciej, z mniejszą ilością formalności. Otrzymuje się w ten sposób gotówkę na dowolny cel. Kredyt jest odpowiednim rozwiązaniem dla firm z co najmniej kilkuletnim stażem na rynku i dobrze udokumentowaną historią finansową.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo musisz wiedzieć o pracy jako franczyzobiorca w sieci sklepów Żabka?
Następny artykułŚwięto Trzech Króli bez orszaku