Strona główna Kultura To już 47 tom! Rocznik Świdnicki wydany

To już 47 tom! Rocznik Świdnicki wydany

0

Jest jednym z najcenniejszych dla współczesnej historii Świdnicy wydawnictw, a wyróżnia je wysoka kultura słowa i fachowość. Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej wydało 47 tom “Rocznika Świdnickiego”.

W wydawanym od 1973 roku “Roczniku Świdnickim” zamieszczane są artykuły poświęcone historii oraz aktualnym problemom miasta i regionu, zakładom pracy, szkołom, sylwetkom ciekawych ludzi. “Rocznik Świdnicki” znajduje się w zbiorach bibliotek naukowych w kraju i za granicą, jest wykorzystywany przez uczniów, studentów i pracowników naukowych przy pisaniu prac licencjackich, magisterskich, doktorskich i innych.

W najnowszym “Roczniku” znalazł się m.in. wywiad przeprowadzony przez Małgorzatę Szwedo i Wojciecha Korycińskiego ze Stanisławem Kotełko, historykiem zaangażowanym w popularyzację dziejów Świdnicy i Ziemi Świdnickiej, a także honorowym obywatelem Świdnicy. W świat świdnickich neonów zabiera czytelników Stanisław Bielawski, w kolejnym artykule skupiając się na reklamie lokali gastronomicznych Świdnicy w litografii i na pocztówkach do 1945 roku. Dr Radosław Skowron pisze o Marii Kunic i jej dziele “Urania propitia”, natomiast w tekście “Świdnickie pejzaże literackie. Esej drugi. Trylogia husycka Andrzeja Sapkowskiego. Miasto tranzytowe – mitologia fantazy” Wojciech Koryciński tropi wątki świdnickie w trylogii husyckiej Sapkowskiego. Publikację tradycyjnie uzupełniają dane statystyczne oraz kronika najważniejszych wydarzeń w Świdnicy i powiecie świdnickim, zebraniem których zajął się Bartłomiej Ciesielski.

Wydany w nakładzie 400 egzemplarzy “Rocznik” zostanie przekazany do Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, bibliotek naukowych oraz szkół. Część nakładu trafi do sprzedaży.

/opr. mn/