Strona główna Wydarzenia Marcinowice Szkoła Podstawowa w Marcinowicach będzie miała patrona

Szkoła Podstawowa w Marcinowicach będzie miała patrona

0

Radni gminy Marcinowice podjęli uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Marcinowicach imienia Lotników Polskich. Szkoła będzie nosiła to imię od 1 lutego 2021 roku.

Uchwałę w sprawie nadania szkole imienia Lotników Polskich podjęto jednogłośnie podczas XXVIII sesji Rady Gminy Marcinowice, która odbyła się 30 grudnia 2020 roku. Patron szkoły wybrany został w lutym 2020 roku przez uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Autorką zwycięskiego projektu na nowe logo szkoły została Oliwia Cybruch. Uroczystość nadania szkole imienia zaplanowano wiosną tego roku.

Uzasadnienie przyjętej przez radnych uchwały:

W uzasadnieniu wniosku o nadanie Szkole Podstawowej w Marcinowicach imienia Lotników Polskich podkreślono, że patron szkoły powinien być narodowości polskiej, który dzięki swej działalności reprezentuje takie wartości jak patriotyzm, odwaga, poświęcenie, pracowitość, miłość i poszanowanie drugiego człowieka.

Podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przed szkołą zasadzono klon jawor, któremu nadano imię Franciszka Żwirki – porucznika, pilota Wojska Polskiego oraz umieszczono tablicę upamiętniającą jego osobę. Postać Franciszka Żwirki uświadomiła społeczności szkolnej, że w naszej historii jest wiele osób, które były bohaterami, którzy tworzyli polską historię, a zdarzało się, że przez długi okres czasu nie byli w odpowiedni sposób doceniani.

Wybitni polscy lotnicy tacy jak Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zdobyli dwukrotnie w roku 1929 i 1930 pierwsze miejsce w Locie Południowo-Zachodniej Polski, a w dniach 20-28 sierpnia 1932 r. załoga ww. pilotów na samolocie RWD-6 zajęła pierwsze miejsce, wygrywając z załogami niemieckimi oraz reprezentacjami innych krajów przynosząc wielki sukces polskiemu lotnictwu. Na pamiątkę tego wydarzenia Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest w dniu 28 sierpnia.

Wśród asów polskiego lotnictwa w czasie trwania II wojny światowej można wymienić także Bogusława Orlińskiego czy Leonarda Kubiaka oraz wielu innych lotników szczególnie z Dywizjonu 3030, którzy wsławili się w Bitwie o Anglię, a o których mówiono, że chcieli latać nawet wtedy gdy już nikt inny się nie decydował i zawsze byli tam gdzie mieli do wykonania zadania. W powietrzu Polacy zdobyli sobie szacunek towarzyszy broni, uznawani byli za pilotów o niezwykłych umiejętnościach. O lotnikach z Dywizjonu 303 takich jak major Witold Skalski, podpułkownik Witold Urbanowicz, major Jan Zumbach, major Marian Pisarek, major Stefan Janusz, kapitan Eugeniusz Horbaczewski, kapitan Bolesław Gładych mówi lektura szkolna Arkadego Fiedlera pt. Dywizjon 303.

Polscy lotnicy to nie tylko lotnicy Wojska Polskiego. To także zasłużeni piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Górskiego Pogotowia Lotniczego, którzy z poświęceniem ratują życie wielu obywatelom.

Nadając Szkole Podstawowej w Marcinowice imię Lotników Polskich uczczona zostanie pamięć i poświęcona uwaga tym szczególnym postaciom, a społeczność szkolna będzie kontynuatorem wartości i tradycji, którym służyli polscy lotnicy.

/UG Marcinowice, opr. mn/

Poprzedni artykułWaldemar Woźniak sprząta dalej. Ostatnio zawitał do Świdnicy [FOTO]
Następny artykułUczczą pamięć trenera po raz trzeci. Trwają zapisy na Memoriał Piłkarski Grzegorza Solarza