Strona główna Kultura „Świdnica na fotografiach Władysława Orłowskiego”. Wystawa pod wieżą ratuszową

„Świdnica na fotografiach Władysława Orłowskiego”. Wystawa pod wieżą ratuszową

0

Przygotowaną przez portal Świdnica-Moje Miasto wystawę poświęconą twórczości fotograficznej Władysława Orłowskiego można od piątku oglądać na dziedzińcu pod świdnicką wieżą ratuszową.

Już po raz siódmy mamy przyjemność zaprosić Państwa do oglądania wystawy plenerowej przygotowanej przez portal internetowy Świdnica – Moje Miasto przy współpracy Świdnickiego Ośrodka Kultury. Siódma edycja, ale piąta ukazująca Świdnicę w okresie od końca lat 50. do początku lat 80., w całości poświęcona jest twórczości fotograficznej Władysława Orłowskiego. Tegoroczna ekspozycja bezpośrednio nawiązuje do wystawy z 2012 roku, gdzie po raz pierwszy mieliśmy przyjemność pokazać historyczną Świdnicę na zdjęciach wspomnianego autora. Tym razem prezentujemy 114 unikatowych i w większości dotąd niepublikowanych fotografii – piszą autorzy wystawy, którą przygotowali: Jarosław Tarłowski, Przemysław Tarłowski, Piotr Zagała, Wiesław J. Raszkiewicz, Marian Twardowski.

Choć dobór zdjęć może wydawać się przypadkowy, tym razem podstawowym kryterium było to pozostawione przez samego autora: publikowane zdjęcia przedstawiają miejsca najczęściej przez niego odwiedzane, a zatem i fotografowane. Wśród fotografii jest wiele o charakterze typowo reportażowym, pokazujących codzienne życie świdnickiej ulicy, porządkowanie miasta, wznoszenie nowych budynków, rzadziej uroczystości, święta państwowe i manifestacje. Wszystkie eksponowane zdjęcia pochodzą z obszernego archiwum rodzinnego Fotografa – tłumaczą.

Władysław Orłowski (1913-1996) – dziennikarz, fotoreporter i długoletni korespondent terenowy Gazety Robotniczej dokumentował przez ponad 40 lat wydarzenia na Dolnym Śląsku oraz życie codzienne jego mieszkańców. W ten sposób powstała kolekcja kilkudziesięciu tysięcy niezwykle cennych historycznie negatywów i odbitek.

Wystawa powstała przy współpracy ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, LOT Księstwo Świdnicko-Jaworskie oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł6055 nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułRząd wstrzymuje transport szczepionek przeciw COVID-19 do szpitali. Odwołana również najbliższa dostawa do Świdnicy