Strona główna 0_Slider Starostwo chciało nieodpłatnie przejąć nieukończone hospicjum. Miasto nie wyraziło zgody

Starostwo chciało nieodpłatnie przejąć nieukończone hospicjum. Miasto nie wyraziło zgody

0

Wciąż niepewne pozostają dalsze losy nieukończonego hospicjum przy ulicy Leśnej. Niepowodzeniem zakończyły się dwie, dotychczas podjęte próby sprzedania tej działki. Z propozycją nieodpłatnego przejęcia tego terenu wystąpiło Starostwo Powiatowe w Świdnicy, jednak odpowiedź świdnickiego magistratu była odmowna.

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto.

Budynek, po przejęciu przez miasto, został uprzątnięty z pozostałości po pracach budowlanych – zdemontowano stemplowanie stropu i schodów. Usunięto luźne elementy konstrukcyjne. Budynek został posprzątany, a gruz usunięty. Poprzedni inwestor składował tam całą ziemię z wykopów na działce sąsiedniej – została ona również wywieziona – informowała w styczniu 2019 roku rzecznik świdnickiego magistratu, Magdalena Dzwonkowska. Na zabezpieczenie niedokończonej budowy hospicjum przeznaczono 30 tys. złotych.

Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z rozpoczętą budową, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Cenę działki o powierzchni 0,3545 ha ustalono na 2 mln 214 tys. złotych brutto. Pierwszy przetarg nie zakończył się sprzedażą. Pomimo obniżenia ceny do 1 mln 992 tys. złotych, niepowodzeniem zakończył się również drugi z przetargów, który przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku.

Jak się okazuje, przejęciem terenu sąsiadującego z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy zainteresowane było świdnickie starostwo powiatowe. Zamiar ten potwierdził starosta Piotr Fedorowicz w odpowiedzi na zapytanie złożone przez radnego Krystiana Ulbina, który dopytywał o to, czy zarząd powiatu rozważał zakup działki przy ulicy Leśnej i dokończenie budowy hospicjum. – Powiat Świdnicki, po ustaleniach dokonanych z dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, przedstawił Gminie Miasto Świdnica propozycję nieodpłatnego przejęcia działki do zasobu powiatu. Gmina Miasto Świdnica nie wyraziła zgody na nieodpłatne przeniesienie prawa własności działki i wdrożyła postępowanie przetargowe na jej sprzedaż – wyjaśniał starosta. – Była luźna rozmowa dotycząca tego, czy samorząd miejski widziałby możliwość nieodpłatnego przekazania tej działki powiatowi, a w domyśle szpitalowi. Nie było zainteresowania taką propozycją. Nie wiem czym było to spowodowane – mówi Fedorowicz w rozmowie z portalem Swidnica24.pl.

W związku z negatywnym stanowiskiem miasta, pomysł przejęcia działki przez starostwo został porzucony. Wpływ na to miał również fakt, że nieukończony dotychczas obiekt powstawał z myślą o utworzeniu hospicjum stacjonarnego. Świdnicki szpital nie prowadzi takiej działalności, a zaadaptowanie budynku do innych potrzeb wymagałoby sporych i najpewniej kosztownych zmian.

Z pytaniem o dalsze plany dotyczące działki z nieukończonym hospicjum zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Aktualizacja: Jak przekazała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy: – Nieprawdą jest, że miasto Świdnica nie wyraziło zgody Starostwu Powiatowemu na nieodpłatne przekazanie działki przy ul. Leśnej, ponieważ Starostwo nie występowało oficjalnie w tej sprawie do Miasta. Nie było żadnej korespondencji w tej sprawie.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułBłąkał się po Lutomi Górnej. Czyja zguba? [Aktualizacja]
Następny artykułPo publikacji uzasadnienia wyroku TK protesty wylały się na ulice. Manifestacja pod biurem posła Murdzka o 20.00 [VIDEO]