Strona główna 0_Slider Ruszyło testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa

Ruszyło testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa [FOTO]

2

W poniedziałek rozpoczęto ogólnopolską akcję badania przesiewowego nauczycieli na obecność koronawirusa. Testy są dobrowolne i bezpłatne. W powiecie świdnickim chęć poddania się badaniu wyraziło ponad 600 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół.

Ogólnopolska akcja badania nauczycieli potrwa od 11 do 15 stycznia. Przeprowadzenie badań związane jest z przymiarkami do złagodzenia obostrzeń w edukacji i powrotem dzieci z najmłodszych klas do szkół po 17 stycznia. Decyzja w tej sprawie miałaby zostać ogłoszona przez rząd najpóźniej 11 stycznia.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się około 165 tys. osób. Badania są wykonywane testem PCR w jednostkach inspekcji sanitarnej, w tym w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy. – Na terenie stacji zorganizowany został punkt pobierania wymazów, który dedykowany jest wyłącznie nauczycielom, tak aby nie musieli stać w kolejce z osobami chorymi lub podejrzanymi o zakażenie, a tym samym, żeby czuli się bezpiecznie – tłumaczy Marzena Krzywicka z PSSE w Świdnicy.

Na tę chwilę zgłoszonych do badania mamy ponad 600 osób. Lista ta cały czas ulega zmianom – część osób rezygnuje, część się dopisuje. Staramy się dostosować grafik do wymagań pracowników szkół. Planujemy, że wszystkie osoby zostaną „wymazane” w ciągu trzech dni – od 11 do 13 stycznia – dodaje Krzywicka. Zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji, wyniki testów powinny być znane najpóźniej do niedzieli, 17 stycznia. – My planujemy zakończyć wykonywanie wymazów 13 stycznia, żeby mieć te wyniki wcześniej – zaznacza Krzywicka. Jest szansa, że nastąpi to już w piątek.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułFundacja Krzyżowa wyróżniona prestiżową nagrodą
Następny artykuł227 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku, pojedyncze przypadki w powiecie świdnickim