Strona główna Wydarzenia Świdnica Pożegnają działacza antykomunistycznego, zasłużonego dla Świdnicy

Pożegnają działacza antykomunistycznego, zasłużonego dla Świdnicy

0

W sobotę odbędzie się pożegnanie ppłk. Bogdana Zdrojewskiego, działacza podziemia antykomunistycznego, wieloletniego prezesa Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, uhonorowanego tytułem „Zasłużony dla Świdnicy”.

Bogdan Zdrojewski był organizatorem kontrrewolucyjnej nielegalnej organizacji „Szturmówka”, działającej w Świdnicy w latach 1951-1952, w ramach której „usiłował przemocą zmienić ustrój PRL”. 9 stycznia 1953 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu na karę 15 lat więzienia. W okresie od 2 lipca 1953 roku do 1 września 1955 roku przebywał w Centralnym Więzieniu w Rawiczu. 1 lipca 1961 roku został zwolniony warunkowo z odbycia reszty kary.

Od 1998 był prezesem Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Uczestniczył w spotkaniach kombatanckich, przewodniczył posiedzeniom Związkom Kombatanckim i Żołnierskim Ziemi Świdnickiej, angażował się w żywe lekcje historii w świdnickich szkołach, na których, jako naoczny uczestnik wydarzeń, przybliżał młodzież powojenne dzieje Polski. W 2016 roku Rada Miejska w Świdnicy uhonorowała go tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”.

Ppłk Bogdan Zdrojewski zmarł 24 stycznia 2021 roku. Miał 88 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 30 stycznia. O godzinie 12.00 rozpocznie je msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych w Świdnicy z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli województwa. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz przy al. Brzozowej w Świdnicy.

/opr. mn/

Poprzedni artykuł6789 nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykuł„Trzy siostry” on-line