Strona główna 0_Slider Potrzeba ponad 9 mln złotych na leczenie Amelki. Na licytację trafiła odnowiona...

Potrzeba ponad 9 mln złotych na leczenie Amelki. Na licytację trafiła odnowiona Škoda w rajdowej stylistyce!

0

18 stycznia ruszyła licytacja Škody Favorit, której odrestaurowaniem zajęli się strzegomscy fani motoryzacji. Środki uzyskane ze sprzedaży auta wspomogą zbiórkę prowadzoną na rzecz 18-miesięcznej Amelki Gmyrek ze Strzegomia, u której stwierdzono SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Nowy właściciel otrzyma Škodę Favorit po kapitalnym remoncie okraszoną historią zaangażowania w pomoc i chęć ratowania ludzkiego życia. Jesteśmy pewni, że auto będzie długo służyło, ale i godnie reprezentowało nowego właściciela o wielkim sercu – zaznaczają pomysłodawcy akcji.

fot. Skoda dla Amelki

Amelka urodziła się w czerwcu 2019 roku. – Lekarze zauważyli, że ma lekką asymetrię ciała, dlatego byliśmy od początku pod kontrolą neurologa. Lekarz zauważył też obniżone napięcie mięśniowe i rozpoczęliśmy rehabilitację – wyjaśniali rodzice dziewczynki. Dziecko przeszło badania genetyczne, które nie pozostawiły wątpliwości – Amelka choruje na SMA, rdzeniowy zanik mięśni. Nieleczona, choroba ta prowadzi do śmierci. Ratunek może przynieść terapia genowa, która wiąże się jednak z ogromnym wydatkiem. Potrzeba 9 milionów złotych, a czasu na skuteczne leczenie jest coraz mniej. – Niestety, Amelka waży 10 kg a terapię można wykonać do momentu, gdy dziecko waży mniej niż 13,5 kg. Prosimy, wręcz błagamy, o każda złotówkę i chęć pomocy. Bez waszej pomocy nie damy rady i będziemy musieli patrzeć na cierpienie naszej małej córeczki! – apelowali rodzice.

W celu pokrycia kosztów leczenia małej Amelki zorganizowane zostały zbiórki prowadzone za pośrednictwem serwisów Pomagam.pl oraz siepomaga.pl, natomiast w dedykowanej grupie społecznościowej na Facebooku prowadzone są licytacje. Swoje wsparcie postanowili okazać również miłośnicy motoryzacji ze Strzegomia. Postanowili odrestaurować 30-letnią Škodę Favorit, nadając jej rajdowego charakteru, a następnie wystawić auto na licytację.

Škoda została zakupiona w 2019 roku przez Łukasza Kondaka, który wraz ze znajomymi planował start w charytatywnym rajdzie Złombol. – Wówczas zabrakło nam czasu na przygotowanie samochodu, a dodatkowo plany pokrzyżowała nam pandemia. Do pomysłu powróciłem wraz z rozpoczęciem zbiórki na rzecz Amelki. Stwierdziłem, że skoro auto kupiłem z myślą o działaniach charytatywnych, to może uda się wspomóc tę inicjatywę. Skrzyknąłem ludzi z branży motoryzacyjnej i znajomych, którym zaproponowałem odnowienie samochodu – wykonanie remontu kapitalnego i nadanie mu fajnej stylizacji, a następnie wystawienie go na licytację – wyjaśniał pomysłodawca akcji. Chętnych do wsparcia swojego pomysłu długo szukać nie musiał. Dzięki wysiłkom wszystkich zaangażowanych w akcję Škoda przeszła gruntowny remont, zyskała nowy wygląd i stylizację nawiązującą do sportowej Škody V.

Zanim jeszcze odnowione auto trafiło na licytację, pojazd był wykorzystywany do promowania akcji na rzecz Amelki. Škoda prezentowana była w Świdnicy, Świebodzicach, Jaworze oraz Wrocławiu. Podczas tych wizyt prowadzona była zbiórka na leczenie dziewczynki. W ramach tylko tych działań udało się zebrać około 10 tys. złotych.

Licytacja odnowionej Škody Favorit z 1991 roku ruszyła 18 stycznia na portalu Allegro Charytatywnie i potrwa do 25 stycznia, do godziny 18.00. Cenę wywoławczą ustalono na 1 zł. Już po kilkunastu minutach wzrosła do ponad 6 tysięcy złotych. Cała kwota uzyskana za pośrednictwem aukcji zostanie przekazana na leczenie Amelki.

Więcej informacji o projekcie „Škoda dla Amelki” na stronie internetowej inicjatywy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSparowali z mocnymi rywalami
Następny artykułWysoka porażka w derbach regionu