Strona główna Artykuł sponsorowany Pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań – gdzie i dlaczego skorzystać z pomocy w...

Pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań – gdzie i dlaczego skorzystać z pomocy w uzyskiwaniu odszkodowania?

0

Odszkodowanie przysługuje ci w bardzo wielu sytuacjach. Spora część osób jednak albo o tym fakcie nie wie albo przytłoczona ogromem pracy, jaki wiąże się z przygotowaniem wniosku i zgromadzeniem dokumentacji – rezygnuje z ubiegania się o to świadczenie. Jeśli ci ono przysługuje, zamiast rezygnować, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy w twoim imieniu przejdą przez cały proces odszkodowawczy.

Dlaczego nie ubiegamy się o odszkodowania?
Odszkodowanie to świadczenie, które pełni funkcje kompensacyjne. Jego celem jest rekompensata poniesionych np. w wyniku błędu lekarskiego, wypadku komunikacyjnego, wypadku w pracy strat. Aby mogło dojść do rekompensaty, koniecznie jest jednak ustalenie wysokości przysługującego ci świadczenia. Do tego zaś potrzebna jest dokumentacja potwierdzająca poniesione przez ciebie straty – materialne (np. uszkodzenie samochodu) lub niematerialne (utrata zdrowia). I to właśnie na tym etapie wiele osób, którym przysługuje świadczenie się poddaje. Nie ma co ukrywać, że celem każdego ubezpieczyciela jest wypłata jak najmniejszego odszkodowania. Każdy, kto choć raz ubiegał się o to świadczenie wie, że od jakości zgromadzonej dokumentacji zależy, czy odszkodowanie zostanie wypłacone zgodnie z wnioskiem poszkodowanego czy będzie to mniejsza kwota. Może się również zdarzyć, że ubezpieczyciel w przypadku źle przygotowanego wniosku lub niepełnej dokumentacji odmówi przyznania świadczenia. Zamiast jednak rezygnować z należnych ci środków już na samym początku, skorzystać z usług profesjonalistów. Na rynku istnieją firmy, które świadczą pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań. Specjaliści od odszkodowań pomogą przygotować wniosek, zgromadzić i opisać dokumentację. Mogą oni także, po podpisaniu stosownej umowy, występować w twoim imieniu w całym procesie odszkodowawczym. Jeśli nie chcesz albo z jakiegoś powodu po prostu nie możesz brać udział w całej procedurze, możesz ten obowiązek scedować na przedstawicieli kancelarii odszkodowawczej.

Kiedy przysługuje ci odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?
Odszkodowanie to świadczenie wynikające ze strat materialnych lub niematerialnych. Jego celem jest wyrównanie poniesionych strat związanych np. z wypadkiem komunikacyjnym, wypadkiem w pracy czy błędem medycznym. W przypadku zadośćuczynienia mowa jest już tylko o szkodach niematerialnych. Tutaj chodzi głównie o złagodzenie krzywd fizycznych, psychicznych lub moralnych poszkodowanego. Kancelaria odszkodowawcza może pomóc ci w dokładnym ustaleniu do jakich świadczeń i z jakiego tytułu masz prawo. Warto natomiast wiedzieć, że do najczęściej przyznawanych odszkodowań należą te:

 • odszkodowania po wypadku komunikacyjnym (pod warunkiem, że nie jesteś sprawcą, przyznawane jest z OC osoby, która spowodowała wypadek),
 • odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu (na skutek wypadku komunikacyjnego, w pracy, w domu),
 • odszkodowania za śmierć osoby bliskiej (jeśli doszło do niej w następstwie wypadku komunikacyjne, wypadku w rolnictwie, w pracy lub w wyniku błędu medycznego),
 • odszkodowania za szkody na pojeździe (od minimalnej kwoty 2000 zł szkód dla aut nie starszych niż 15 lat),
 • odszkodowania za wypadek w pracy (wypłacać może zarówno ZUS, jak i sam pracodawca),
 • odszkodowania za wypadek w rolnictwie (z tytułu OC rolnika),
 • odszkodowania za błędy medyczne (z tytułu zawinionego postępowania lekarza oraz innej osoby wykonującej zawód medyczny),
 • odszkodowania z NNW (z racji dobrowolnego ubezpieczenia z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków).

Jeśli zaś chodzi o zadośćuczynienie to najczęściej występuje się o nie z tytułu:

 • uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia – chodzi tutaj jednak o rekompensatę krzywd związanych z trwałym lub przemijającym pogorszeniem stanu zdrowia, a nie o zwrot kosztów leczenia (o te wnioskuje się w procedurze odszkodowawczej)
 • naruszenia dóbr osobistych,
 • śmierci osoby bliskiej – przyznaje się je rodzinie, jeżeli do zgonu doszło na skutek uszkodzenia ciała bądź wywołania rozstroju zdrowia.

Jak uzyskać odszkodowanie? Kiedy się o nie ubiegać?
Podstawą do przeprowadzenia procedury odszkodowawczej jest pisemne zgłoszenie, w którym koniecznie trzeba zawrzeć kwotę dochodzonych roszczeń. Kwotę tę trzeba jednak uprawdopodobnić. Jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed osobą poszkodowaną, która chce dochodzić swoich praw. W dokumentacji takiej powinny znaleźć się m.in. rachunki potwierdzające koszty leczenia, dokumenty potwierdzające zmianą sytuacji życiowej np. utratę pracy w wyniku wypadku. Twoim zadaniem jest uprawdopodobnienie przysłowiowej każdej złotówki, o której wnioskujesz. Ubezpieczyciel i tak może zgłosić wątpliwości. Trzeba się z tym liczyć. Dlatego tak cenne może okazać się wsparcie kancelarii prawnej, która pomoże ci w walce o przysługujące ci świadczenie.

O odszkodowanie możesz wnioskować bezpośrednio po zdarzeniu, możesz to zrobić znacznie później. Musisz jednak pamiętać, że ogranicza cię termin przedawnienia. Po jego upłynięciu nie masz podstaw do zgłaszania roszczenia. Terminy przedawnienia reguluje kodeks cywilny w zależności od przyczyny powstania szkody (np. wypadku komunikacyjnego, wypadku w pracy). Zapisy kodeksu cywilnego chronią jednak osoby poszkodowane, dając im możliwość wnioskowania o odszkodowanie nawet kilka lat po zdarzeniu, które stanowi podstawę wniosku o odszkodowanie.

Odszkodowania Kompensja
Kancelaria odszkodowawcza

Skuteczna pomoc w dochodzeniu i uzyskiwaniu wysokich odszkodowań!

Uzyskujemy najwyższe odszkodowania dla naszych klientów!

Email: [email protected]
Tel.: 58 500 80 89
Tel. kom.: 797 670 906

Bezpłatna wycena Twojego odszkodowania
w 2 minuty bez wychodzenia z domu.

Szczegóły na:
https://www.kompensja.pl/odszkodowania/

/Artykuł sponsorowany/