Strona główna 112 Policja apeluje o odśnieżanie aut

Policja apeluje o odśnieżanie aut

0

Świdniccy policjanci przypominają o zimowych obowiązkach kierowców. – Nieodśnieżony samochód, brudne lub zalepione śniegiem reflektory czy tablice rejestracyjne mogą słono nas kosztować – wskazują mundurowi.

Bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka – przypominają policjanci.

Jak dodają, zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. – Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania – zaznaczają funkcjonariusze.

Zwracają przy tym uwagę kierującym, aby pamiętali o wymianie opon na zimowe. – Niskie temperatury sprawiają, iż stosowanie letnich opon w samochodach staje się mało efektywne. Droga w przypadku nagłego hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt metrów, przy jeździe z prędkością 50 km/h, a to z kolei może doprowadzić do wypadku. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to niezwłocznie wymieńmy opony z letnich na zimowe – przypominają.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKierująca z dwoma promilami
Następny artykułPomoc w uzyskiwaniu odszkodowań – gdzie i dlaczego skorzystać z pomocy w uzyskiwaniu odszkodowania?