Strona główna Artykuł sponsorowany Mity na temat opakowań plastikowych do żywności

Mity na temat opakowań plastikowych do żywności

0

Badania nad tworzywem sztucznym rozpoczęto już w drugiej połowie… XIX wieku! Jednak prawdziwy przełom nastąpił na początku XX wieku, gdy belgijski przemysłowiec, Leo Baekeland wynalazł bakelit, pierwsze tworzywo sztuczne wykorzystane do masowej produkcji. To był impuls dla całej branży i początek badań nad nowymi rodzajami plastiku. 100 lat później tworzywo sztuczne jest już obecne w każdej dziedzinie życia. Przez ten czas zdążyło wokół niego narosnąć wiele mitów. Czy kryje się w nich ziarno prawdy?

1.     „Plastik jest niebezpieczny dla zdrowia”
Za najbezpieczniejsze tworzywo sztuczne uznaje się polipropylen (PP) oznaczany cyfrą 5 oraz polietylen o wysokiej gęstości (HDPE) oznaczany cyfrą 2. Do kontaktu z żywnością dopuszczany jest także politereftalan etylenu (PET), polietylen o niskiej gęstości (LDPE) oraz polistyren (PS). Do przechowywania artykułów spożywczych nie powinno się jednak stosować polichlorku winylu (PVC) oraz innych polimerów oznaczanych cyfrą 7, ponieważ mogą zawierać ftalany oraz szkodliwy dla zdrowia bisfenol A, który wraz z pokarmem może przedostać się do organizmu.

2.     Plastik nie jest dobrym tworzywem do recyklingu

Plastik nie jest tworzywem biodegradowalnym, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia segregacja. Jednak opakowania z tworzyw sztucznych doskonale nadają się do recyklingu! Z odzyskanych butelek PET powstają m.in. ubrania, buty, torebki, a nawet biżuteria.

3.     Całkowite wyeliminowanie plastiku będzie korzystne dla ludzi i środowiska
Zupełna rezygnacja z plastikowych opakowań do żywności wydaje się nie tylko niemożliwa, ale także nieopłacalna. Czas rozkładu materiałów wykorzystanych do produkcji np. opakowań do żywności to bowiem nie wszystko! Przy ocenie zysków i strat trzeba także zwrócić uwagę na zużycie energii oraz innych surowców niezbędnych do produkcji (takich jak woda). Całkowite zastąpienie tworzywa sztucznego materiałami, które podlegają procesom biodegradacji, mogłoby wpłynąć m.in. na jeszcze większą wycinkę lasów pod uprawy.”

4.     Inne materiały są dużo bardziej ekologiczne niż plastik
Szkło świetnie nadaje się do recyklingu i zazwyczaj jest uznawane za materiał bardziej ekologiczny niż tworzywa sztuczne. Nie jest jednak bez wad (podobnie jak plastik). Według naukowców może rozkładać się nawet kilka tysięcy lat. Nieprzetworzone ponownie staje się więc balastem dla środowiska. Jest też dużo cięższe i zajmuje więcej miejsca w przypadku transportu, co wpływa na większą produkcję dwutlenku węgla.

5.     Wynalezienie plastiku przyniosło więcej szkód niż pożytku
Można śmiało powiedzieć, że plastik zrewolucjonizował praktycznie każdą dziedzinę życia. Dzięki jego wynalezieniu możemy dłużej przechowywać artykuły spożywcze i bezpiecznie transportować je nawet na duże odległości. To sprawia, że każdego dnia mniej żywności trafia do kosza na odpady.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Modliszówka” w remoncie. Jak postępują prace? [FOTO]
Następny artykułRuszają szczepienia seniorów przeciw COVID-19. Zarejestrowani mogą liczyć na pomoc, reszta musi czekać