Do 14 lutego przedłużone zostało obowiązywanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak stwierdził, wpływ na podjęcie takiej decyzji przez rząd mają nowe mutacje SARS-CoV-2 oraz obostrzenia w innych krajach w Europie. Od 1 lutego wprowadzonych zostanie zaledwie kilka zmian dotyczących restrykcji.
– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę – spadek też jest mniej więcej 10 procentowy. Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach – hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji – mówił minister Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej.
– Sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są dwa ryzyka: jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie dotyczy nowych mutacji wirusa. Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne – wskazał minister zdrowia.
– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej – wskazał Niedzielski. Rząd zdecydował się jednak na kilka zmian. Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych będą otwarte w reżimie sanitarnym. – Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora – ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione – poinformował szef resortu zdrowia. Z początkiem lutego otwarte zostaną również instytucje kultury – galerie sztuki i muzea.
Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa przedłużone do 14 lutego:
- W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 os./10 m² w sklepach do 100 m², 1 os./15 m² w sklepach powyżej 100 m².
- Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
- Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
- Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
- Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
- Nieczynne są stoki narciarskie.
- Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
- Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
- Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
- Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
- W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
- Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
- Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
- Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
- Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.
Do rządowej decyzji dotyczącej podtrzymania większości obostrzeń odnieśli się już przedstawiciele branży fitness. – Rząd pozostaje na swoim stanowisku, co było do przewidzenia. Jako branża my również w większości przypadków nie zmieniamy zdania i stanowiska, oraz #otwieraMY nasz sektor od 1 lutego 2021. Do wszystkich, którzy cały czas rozważają otwarcie, możemy tylko potwierdzić tok myślenia naszego rządu podczas dzisiejszej konferencji – jej narracja jest zgodna z poprzednimi przekazami o otwarciu naszej branży w okolicach kwietnia / maja. Ktokolwiek jest w stanie wytrzymać do tego czasu – bez posiadania gwarancji otwarcia – oczywistym jest, że decyduje samodzielnie. Każdy z Nas otwierał biznes nie po to, aby oczekiwać co 2-tygodniowych konferencji prasowych oraz ew. by kalkulować czy jego biznes zakwalifikował się w jakiekolwiek tarcze – komentują za pośrednictwem mediów społecznościowych przedstawiciele Polskiej Federacji Fitness.
/opr. mn/