Strona główna Polityka Czystka w wałbrzyskim Prawie i Sprawiedliwości. Świdnica też to przerabiała

Czystka w wałbrzyskim Prawie i Sprawiedliwości. Świdnica też to przerabiała

11

Jak informuje wałbrzyska telewizja DAMI, dzisiaj na wniosek szefa struktur okręgowych Michała Dworczyka prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rozwiązał struktury miejskie w Wałbrzychu i wykluczył wszystkich wałbrzyskich członków partii. To efekt “afery taśmowej” i konfliktu miedzy działaczami partii i jej prominentami. Czym kończy się “niesubordynacja”, dowiedzieli się już kilka lat temu członkowie PiS-u w Świdnicy.

Konflikt w Wałbrzychu narastał po zmianie warty, gdy ludzi Anny Zalewskiej, byłej minister edukacji, a obecnie europosłanki, zastąpili poplecznicy Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Rady Ministrów. “Przeciwko tej decyzji zbuntowali się wałbrzyscy działacze PiS i napisali petycję do Jarosława Kaczyńskiego. Wśród osób, które złożyły pod nią swój podpis, był Radosław Łoziński. I to on jest autorem nagrań, które właśnie ujrzały światło dzienne. Jako pierwsza ujawniła je wałbrzyska telewizja Dami.” – opisuje Gazeta Wyborcza.

Nagranie powstało w gabinecie wiceprezesa spółki Invest Park Development w Wałbrzychu. Spółka jest zależna od państwowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. W nagraniach bierze udział Janusz Czyż, ojczym Kamila Zielińskiego, byłego wicewojewody wałbrzyskiego i obecnego wiceprezesa strefy. W rozmowie uczestniczy także wiceprezes WSSE Bartłomiej Grzegorczyk. Łoziński jest zatrudniony w strefie.

– Czego ty człowieku, k…, prowokujesz. Ja doceniam, że jesteś odważny chłop i nie spier… jak reszta, ale nie prowokuj, bo, k…, człowieku, zniszczą cię mówi Czyż.  – Nie działaj przeciwko, stań sobie, k…, grzecznie z boku. Podpisałeś petycję, k…, a po co, do czego, 10 osób was podpisze na 100? (…) i później do kogo się będą przypie… (nagranie Telewizji DAMI poniżej).

W opublikowanej przez TV DAMI decyzji PiS z 12 stycznia 2021 o rozwiązaniu struktur miejskich i wykluczeniu członków z partii nie ma informacji o przyczynach. Podobnie było w Świdnicy. W marcu 2016 roku z partii zostali wyrzuceni Robert Garstecki, były przewodniczący Komitetu Miejskiego PiS w Świdnicy, Ewa Wawrzyniak, Mariusz Barcicki i Robert Nieć. Przez wiele miesięcy ich członkostwo było zawieszone, a struktury partii w mieście i regionie zostały rozwiązane. Sytuacja miała swój początek podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. Wówczas, podczas II tury wyborów prezydenta Świdnicy, poseł PiS Anna Zalewska poparła Wojciecha Murdzka, wspólnego kandydata Wspólnoty Samorządowej i Platformy Obywatelskiej, co wywołało protest Komitetu Miejskiego. Konflikt i rozłam w lokalnych szeregach partii narastał, ale – jak informował Swidnica24.pl Adam Lipiński, dolnośląski pełnomocnik PiS, ostateczne rozstrzygnięcia były odkładane najpierw z powodu wyborów prezydenta RP, a później wyborów parlamentarnych. Ostatecznie ukarani zostali ci, którzy sprzeciwili się partyjnej górze.

/asz/