Strona główna Artykuł sponsorowany Co warto umieć, zarządzając zespołem projektowym w swojej firmie?

Co warto umieć, zarządzając zespołem projektowym w swojej firmie?

0

Dwudziesty pierwszy wiek to czasy, gdy coraz więcej młodych ludzi od początku wiąże swoją przyszłość z pracą w tak zwanym „korpo”. Tendencja taka wynika ze zmian w gospodarce, małe firmy coraz częściej upadają, a na rynku zostają tylko duże i silne. Przedsiębiorstwa-giganty zwykle pracują nad wieloma projektami jednocześnie… Co warto umieć, zarządzając zespołem projektowym?

Zależy, jaki jest charakter projektu
To kluczowa sprawa, ponieważ są mniejsze i większe projekty. Czasem bywa tak, że chodzi o zarządzanie dosłownie kilkoma osobami, które na co dzień widzi się w biurze, innym razem projekt może być na tyle poważny, że wymagać będzie kontaktu z ludźmi na całym świecie przez wiele tygodni albo nawet miesięcy czy lat. Pierwsze, co przychodzi do głowy w kontekście dużych, międzynarodowych projektów to języki obce. Jest to jedynie niewielki czubek potężnej góry lodowej. Co więcej, nie w każdym zespole ten język się przyda. Natomiast na pewno będą potrzebne umiejętności obsługi komputera, pakietu programów biurowych. Bez tego ani rusz. Takie są czasy, że mało która praca ogranicza się do działania stacjonarnego.

Umiejętności miękkie – co to?
Dochodzimy do czegoś, co Amerykanie nazywają „the beef”, konkret, najważniejsza rzecz. Takim „mięchem” w pracy zespołowej są umiejętności miękkie. Bez nich nie ma możliwości skutecznego zarządzania ludźmi, problemami, czasem… Czym jednak są te umiejętności miękkie? Dla lepszego zrozumienia tematu wyjaśniamy, że wszystko to, czego uczymy się na z podręczników, lekcji i wykładów w szkołach i na uczelniach, to umiejętności twarde. Jest to teoria i praktyka ściśle związane z zawodem, jaki wykonujemy.

Umiejętności miękkie są czymś bardziej uniwersalnym, czymś, co przyda się wszędzie – nawet w życiu prywatnym. Są to takie umiejętności jak prowadzenie sporów, negocjowania, zarządzanie czasem, a także planowanie i koordynowanie większych działań. Tego uczą trenerzy personalni na swoich szkoleniach, to rozwijają managerowie.

Jak rozwijać umiejętności miękkie?
Ustaliliśmy już, że do sprawnego zarządzania zespołem projektowym przydatne będą umiejętności miękkie. Pojawia się jednak pytanie, skąd je wziąć? Niestety nikt nie rodzi się z umiejętnościami świetnego koordynatora i charyzmatycznego przywódcy. Umiejętności miękkie doskonali się podczas pracy i szkoleń. Część z nich można wynieść już z domu. Taką przewagę mają dzieci osób dobrze wyedukowanych i elokwentnych.

Obserwując poczynania współczesnych managerów dużych korporacji, można zauważyć, że dość często doskonalą swoje umiejętności. Szkolenia z trenerami to jedno, ale są też i specjalistyczne studia podyplomowe, takie jak MBA (ang. Master od Business Administration). To właśnie tam można stać się lepszym managerem, który rozumie psychikę drugiego człowieka i potrafi lepiej zarządzać zespołem projektowym. Przyniesie to wymierne korzyści i to nie tylko w miejscu pracy, ale też i w domu, w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Artykuł https://leadership-center.pl/blog/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKilkanaście nowych zakażeń koronawirusem w powiecie świdnickim
Następny artykułWszczęto kontrolę w sprawie szczepień przeciw COVID-19 w świdnickim Latawcu