Strona główna 112 Akcja zima. Gdzie zgłaszać nieodśnieżoną drogę, chodnik lub przystanek?

Akcja zima. Gdzie zgłaszać nieodśnieżoną drogę, chodnik lub przystanek?

0

Zimowa aura ponownie daje się we znaki zmotoryzowanym i mobilizuje do pracy drogowców odpowiadających za utrzymanie dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Zgodnie z prognozami synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, również w kolejnych dniach możemy spodziewać się opadów śniegu. Przypominamy, gdzie można kierować interwencje dotyczące nieodśnieżonych ulic lub chodników.

W sezonie 2020/2021 na Dolnym Śląsku zimowym utrzymaniem objętych jest około 1325 km dróg krajowych. – GDDKiA oddział we Wrocławiu przygotował 137 solarek oraz 326 pługów i sprzętu pomocniczego. W sumie ponad 450 sztuk sprzętu do zimowego utrzymania. W magazynach soli zgromadziliśmy prawie 39 tysięcy ton soli do zwalczania śliskości. Na odcinkach dróg najbardziej narażonych na zawiewanie śniegiem, a nie zabezpieczonych żywopłotem, przed sezonem ustawione zostały osłony przeciwśnieżne – wylicza Joanna Borkowska z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. – GDDKiA monitoruje stan dróg krajowych 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, co pozwala na szybką reakcję służb drogowych.

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych zbierane są przez Punkty Informacji Drogowej (PID). Dane te są następnie umieszczane na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce “Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA 19 111.

W przypadku dróg wojewódzkich, na stronie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu można się zapoznać z planem zimowego utrzymania w sezonie 2020/2021. Bieżący stan dróg wojewódzkich można z kolei sprawdzić pobierając aktualny raport, który również udostępniany jest na stronie DSDiK.

Kontakt z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg:

drogi krajowe (DK5 na odcinku od węzła Kostomłoty do Bolkowa, DK34 od Świebodzic do Dobromierza, DK35 od granic Wałbrzycha do Gniechowic) podlegają utrzymaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Rejon Dróg w Wałbrzychu: tel. 74 841 03 65.

drogi wojewódzkie (na terenie Świdnicy: ul. Wałbrzyska, pl. Grunwaldzki, al. Niepodległości, ul. Wrocławska od pl. Wolności do Łącznej, ul. Łączna, ul. Przemysłowa, ul. Kopernika od Przemysłowej do Towarowej, ul. Towarowa, ul. Westerplatte od Towarowej do granic administracyjnych miasta) są utrzymywane przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu – tel. 71 39 17 196 (całodobowo), Obwód w Olszyńcu – tel. 74 845 33 57, służba utrzymaniowa rejon w Wałbrzychu – tel. 74 843 11 17.

drogi powiatowe (na terenie Świdnicy: ul. Kochanowskiego, ul. Bystrzycka, ul. Westerplatte od Bystrzyckiej do Towarowej) podlegają utrzymaniu przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego – tel. 74 66 22 920 wewn. 25, adres e-mail: [email protected].

drogi gminne w Świdnicy – w zimowym sezonie 2020/2021 za utrzymanie dróg gminnych, ciągów pieszych, alejek i schodów oraz przystanków komunikacyjnych na terenie miasta odpowiada Farma Miejska – tel. 74 851 39 88.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZnaleziono klucze
Następny artykułZakrwawiony mężczyzna, zabłocona ulica i zaginiony owczarek. Interwencje straży miejskiej