Strona główna Polityka Afera taśmowa w wałbrzyskim PiS. Nowe doniesienia o rozdawanych stanowiskach oraz zawieranych...

Afera taśmowa w wałbrzyskim PiS. Nowe doniesienia o rozdawanych stanowiskach oraz zawieranych umowach

16

Telewizja Dami, która jako pierwsza opublikowała nagranie rozmowy działaczy Prawa i Sprawiedliwości, ukazujące konflikt wewnątrz wałbrzyskich struktur partii, ujawniła swoje ustalenia dotyczące zatrudnienia przyjaciół, kolegów i członków rodziny przez partyjnych działaczy w lokalnych urzędach oraz spółkach.

Przypomnijmy, 12 stycznia TV Dami ujawniła nagranie rozmów prowadzonych w gabinecie wiceprezesa Invest Park Development w Wałbrzychu, będącej spółką zależną od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, które ukazywało konflikt wewnątrz wałbrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. W nagraniu bierze udział Janusz Czyż, ojczym Kamila Zielińskiego, byłego wicewojewody wałbrzyskiego i obecnego wiceprezesa strefy, a także wiceprezes WSSE Bartłomiej Grzegorczyk. Kilka dni później Gazeta Wyborcza opublikowała kolejne nagranie, na którym słychać, jak wiceprezes Zieliński jednoosobowo przyznaje państwowe dotacje. Po ujawnieniu nagrań wałbrzyskie struktury Prawa i Sprawiedliwości zostały rozwiązane, a wszyscy członkowie wyrzuceni z partii.

Kolejny materiał TV Dami został opublikowany 25 stycznia i poświęcony jest dokonanym przez telewizję ustaleniom w sprawie zatrudnienia przyjaciół, kolegów i członków rodziny w lokalnych urzędach oraz spółkach. – Nie kompetencje się liczą, a bycie po właściwej stronie. Dzięki Zielińskiemu, dzisiaj wiceprezesowi Strefy, jego ojczym z kierowcy wożącego pasierba do Urzędu Wojewódzkiego staje się specjalistą w dziale inwestycji jednej z największych stref ekonomicznych w Polsce. Jego zatrudnienie wiąże się ze skandalicznym połamaniem wszelkich procedur rekrutacyjnych. Czyż nie posiada ani wykształcenia, ani odpowiedniego stażu aby piastować tę funkcję. Bartłomiej Grzegorczyk, przyjaciel Zielińskiego, kiedyś kierowca taksówki i pracownik banku, w 2015 roku – tuż po wygranych wyborach przez PiS – zostaje dyrektorem KRUS. Kiedy w niejasnych okolicznościach odchodzi, Zieliński zatrudnia go jako swojego eksperta – wskazano w materiale.

Na kolejnej ujawnionej taśmie słyszymy od Zielińskiego, który jednoosobowo w Strefie dzieli pieniądze przeznaczone na sponsoring, że „trzeba dawać swoim”. Czy ten sam schemat postępowania dotyczy firmy Red Baron Brand Support [ze Świdnicy]? W 2019 roku ta firma otrzymuje od zarządu Strefy dziesiątki tysięcy złotych. Pomija się przy tym wszelkie procedury związane z zamówieniami publicznymi. Nie dokonuje się nawet rozeznania ofert rynkowych, a kwoty udzielanych zamówień wielokrotnie przekraczają wartości rynkowe. Dochodzi do sytuacji, gdzie wartość tego samego filmu przygotowanego na potrzeby targów w trzech wersjach językowych zawyża się kilkukrotnie (…) Podobnie wygląda sytuacja z innymi zleceniami dla Red Barona (…) Strefa w podobnych, drobnych zleceniach przelała firmie kwotę ponad 100 tys. złotych za pracę wartą może 30 tysięcy – stwierdzono w materiale TV Dami.

Zgodnie z ustaleniami TV Dami, do rozdawania stanowisk „po znajomości” miało dojść również w Boguszowie-Gorcach, gdzie komisarzem został Krzysztof Kumorek – będący według TV Dami wieloletnim współpracownikiem, asystentem i przyjacielem Zielińskiego. – To właśnie Kumorek na szeroką skalę dokonuje zwolnień w ratuszu i podległych mu jednostkach. I jak zwykle nie liczą się kompetencje. Na funkcji prezesa ZGM zatrudniony zostaje świadek na ślubie Zielińskiego – Bartłomiej Kaźmierczak, pracę rozpoczyna Marek Olszewski związany z posłem Ireneuszem Zyską, kolega Zielińskiego z koszykarskiego boiska zaczyna zarządzać centrum kulturalno-kongresowym Witold. Kumorek wypowiada umowę obsługi prawnej ratusza i powierza ją kancelarii Piotra Czyża, członka najbliższej rodziny ojczyma Kamila Zielińskiego. Czyż wraz z Maurycym Romanem, asystentem Zielińskiego, zasiadają w radzie nadzorczej ZGM. Do ratusza trafia również Dariusz Nowaczyński, mąż szefowej klubu radnych PiS ze Świdnicy, fotograf otrzymujący wiele zleceń ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej. I znowu Red Baron [Brand Support] otrzymuje niebotyczne zlecenia. Kumorek powierza firmie opiekę nad fanpagem gminy za bagatela 27 tys. zł – wyliczono w materiale.

O stanowisko w sprawie zleceń udzielanych spółce Red Baron Brand Support oraz procedur zatrudniania w Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach zwróciliśmy się odpowiednio do WSSE Invest-Park oraz Urzędu Miejskiego w Boguszowie-Gorcach.

Zobacz materiał TV Dami:

/TV Dami, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejny miesiąc bez świdnickiej giełdy staroci
Następny artykułPoliczyli nietoperze w świdnickiej katedrze [FOTO]