Strona główna 0_Slider Pierwsza Polka zaszczepiona. Kiedy szczepienia w Świdnicy?

Pierwsza Polka zaszczepiona. Kiedy szczepienia w Świdnicy?

0

W drugi dzień świąt do Polski trafiły szczepionki przeciwko Covid-19. Pierwsza została zaszczepiona Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. – Jeśli chcemy wrócić do normalności, musimy się szczepić – powiedziała tuż przed iniekcją.

Dzisiaj rozpoczną się szczepienia personelu medycznego w całej Polsce. Świdnicki „Latawiec” oraz świebodzicki Mikulicz są wśród 512 tzw. szpitali węzłowych, gdzie będzie realizowany etap „0”. Świdnicka placówka zamówiła pierwsze 150 dawek i czeka na dostawę.

Polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson, AstraZeneca. 21 grudnia Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki na COVID-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona w UE.

Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych poinformował, że w Polsce jest już pierwszych 10 tysięcy szczepionek. Tuż po ósmej rano zaszczepiona została pierwsza osoba w Polsce, dzisiaj pierwszą dawkę przyjmą lekarze, pielęgniarki i personel szpitali.

Do szczepień w świdnickim szpitalu zgłosiło się 510 z blisko 800 pracowników placówki, do jutra przyjmowane są zgłoszenia personelu innych placówek medycznych. Pierwsza osoba najprawdopodobniej zostanie zaszczepiona w poniedziałek, 28 grudnia.

Szczepienia dla kolejnych grup społecznych mają się rozpocząć po 15 stycznia. Nie ma jeszcze listy miejsc, gdzie szczepienia będą wykonywane. Mapa wraz z adresami będzie opublikowana na portalu www.gov.pl.

Zgodnie z założeniami ogłoszonego przez rząd Narodowego Programu Szczepień, szczepienia przeciw koronawirusowi będą prowadzone w kilku etapach:

  • Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby m.in. wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.
  • Etap I: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu; osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych; służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie; pracownicy sektora edukacji.
    Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.
  • Etap II: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia; osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
  • Etap III: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

/opr. asz/

Poprzedni artykułKarty odkryte, znamy szczegółowe wiosenne terminarze III i IV ligi
Następny artykułRaport koronawirus: Jaka sytuacja na Dolnym Śląsku i w powiecie świdnickim?