Strona główna Temat dnia Odrestaurowany sarkofag pierwszego hrabiego z rodu Hochbergów powrócił do Świebodzic

Odrestaurowany sarkofag pierwszego hrabiego z rodu Hochbergów powrócił do Świebodzic [FOTO]

0

Po zakończonej renowacji do Świebodzic powrócił sarkofag Hansa Heinricha I z rodziny Hochbergów, właścicieli Zamku Książ. Według historyków to właśnie on wyniósł swój ród z poziomu drobnej szlachty do elity śląskiej arystokracji. Pieczołowicie odrestaurowany sarkofag został wyeksponowany w krypcie kościoła św. Mikołaja w Świebodzicach.

Hochbergowie kojarzeni są głównie z zamkami w Książu i Pszczynie. Przed wiekami do tego rodu należały także m.in. Świebodzice. W kościele Św. Mikołaja mieli oni swoją kaplicę oraz kryptę grobową, która została odkryta w 2014 roku. Spoczywa w niej aż 10 sarkofagów członków arystokratycznej rodziny.

W 2017 roku zakończyła się renowacja pierwszego z sarkofagów, w którym spoczęła Zuzanna Jadwiga wywodząca się z rodu Schaffgotsch, żona Hansa Heinricha I Hochberg. Miedziany, polichromowany sarkofag trafił do pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Eksperci z tej pracowni zajęli się również odrestaurowaniem drugiego sarkofagu członków rodziny Hochbergów, w którym spoczywają szczątki Hansa Heinricha I.

Sarkofag był w pracowni konserwatorskiej od 2017 roku i do Świebodzic odrestaurowany wrócił 16 grudnia 2020 roku – wyjaśnia Wioletta Rybarczyk z Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Na renowację datowanego na XVII wiek cynowego sarkofagu przeznaczono 205 tys. złotych, z czego 50 tys. złotych pokryły środki z budżetu miasta. Zdobiona trumna została wyeksponowana w krypcie kościoła św. Mikołaja w Świebodzicach.

Hans Heinrich I (mat. Muzeum Zamkowym w Pszczynie)

Jak podkreślają historycy, Hans Heinrich I (ur. 10 grudnia 1598, zm. 9 sierpnia 1671) szczególnie zasłużył się dla swego rodu. W 1650 uzyskał tytuł baronowski, natomiast w roku 1666 otrzymał tytuł hrabiego. Podniosło to znacznie prestiż rodziny, która zajęła czołową pozycję wśród śląskiej arystokracji. To także on odbudował zamek Książ, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Hans Heinrich I zadecydował o rozebraniu części zamkowych obwarowań, w miejsce których powstały tarasy ogrodowe.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułGmina Miasto Świdnica – dofinansowanie in vitro dla par
Następny artykułFinał WOŚP przeniesiony na 31 stycznia