Strona główna 0_Slider Natalia Nikolska o Świdnicy po rosyjsku/О Свиднице на русском языке

Natalia Nikolska o Świdnicy po rosyjsku/О Свиднице на русском языке [VIDEO]

0

– Nie masz telefonu z kamerką? Masz mój! Nie masz programu do montażu? Masz, w komputerze! – tak Natalię Nikolską do nagrania pierwszego filmu zachęcił mąż Piotr. Od blisko 10 lat pani Natalia prowadzi dla świdniczan spotkania z kinem rosyjskim, a w połowie grudnia tego roku sama rozpoczęła nagrywanie filmów, które są przewodnikami po Świdnicy dla gości i coraz liczniejszych mieszkańców miasta, pochodzących z krajów dawnego ZSRR. Pierwsze nagranie już można oglądać na kanale youtube.

Mieszkająca w Świdnicy od 2006 roku Natalia Nikolska jest filologiem rosyjskim i tłumaczką. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorka kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych. W jej dorobku tłumaczki znalazły się m.in. libretto opery Weinberga „Pasażerka” czy też libretto opery Rachmaninowa „Aleko”. Od 2011 roku prowadzi dla świdnickiej publiczności cykl pokazów filmowych i wykładów pt. „Wieczory z kinem rosyjskim”. W tym roku uzyskała stypendium kulturalne prezydenta Świdnicy. Wspólnie z mężem Piotrem, proboszczem prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja, wnosi istotny wkład w rozwój kulturalny miasta.

W pierwszym odcinku nowego cyklu Natalia Nikolska opowiada o wieży świdnickiej katedry, która góruje nad miastem i jest widoczna z niemal każdego zakątka. – Chciałam, by Świdnica dla przyjeżdżających tu zza wschodniej granicy osób przestała być tylko miejscem pracy, w którym uwagę zwraca się głownie na ładny bruk. Pomyślałam, ze warto opowiedzieć o mijanych co dzień obiektach, ale bez zanudzania datami. Opowiadam oczywiście o kontekście historycznym, ale staram się zawrzeć ciekawostki, legendy – opisuje autorka nagrania. Na pierwszy ogień pójdą wszystkie wieże Świdnicy. – Bedę chciała też opowiedzieć o miejscach, związanych z legendami i koniecznie o naszej cerkwi, a także innych obiektach sakralnych. Z czasem postaram się o pozyskanie środków na realizację cyklu, najpierw jednak musiałam sobie samej udowodnić, że potrafię nagrać taki krótki film – dodaje. Mimo że film został przygotowany najprostszymi środkami, kadry są atrakcyjne, a uroku dodaje towarzyszący autorce psiak.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPilnie potrzebne domy tymczasowe dla kociąt
Następny artykułStrzegomskie Centrum Kultury zaprasza na świąteczny koncert online