Strona główna Artykuł sponsorowany Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak płacić mniej?

Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak płacić mniej?

0

Nawet dwukrotnie więcej mogą płacić młodzi kierowcy za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Dla osób, które dopiero zdobyły uprawnienia i nabyły pojazd, taki wydatek stanowi nadmierne obciążenie. Są jednak sposoby pozwalające na obniżenie wysokości składki. Poznaj te najważniejsze.

Młode osoby to grupa kierowców, która wiąże się z dużym ryzykiem ubezpieczeniowym. Statystyki policyjne jednoznacznie wskazują, że to właśnie młodzi powodują najwięcej stłuczek i wypadków. Powodem jest nie tylko brak dostatecznego doświadczenia i umiejętności, ale przede wszystkim brawurowa jazda.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodych?
Wiele słyszy się o tym, że niedoświadczone osoby płacą składki przekraczające nawet 1000 zł. Zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i jak zapłacić mniej? Trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Rankomat.pl wynika, że osoby w wieku 18-25 lat płacą średnio 1360 zł. Dla porównania – osoby w wieku 36-45 lat płacą średnio 578 zł (dane na III kwartał 2019 roku).

Sposoby na niższe OC dla młodych kierowców
Chociaż stawki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla młodych kierowców są dość wysokie, wcale takie być nie muszą. Można je nieco obniżyć – w sposób całkowicie zgodny z prawem.

  • Porównanie dostępnych ubezpieczeń OC

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje się własną polityką wewnętrzną w kwestii ryzyka ubezpieczeniowego. Dlatego polecamy sprawdzenie oferty w kalkulatorze ubezpieczeń OC (odpowiedzialności cywilnej) oraz AC. Cały proces zajmuje dosłownie kilkanaście minut (łącznie z wypełnieniem wniosku), co pozwoli zaoszczędzić nawet do 50%.

Warto przy tym pamiętać, że za OC nie ma sensu przepłacać. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne są identyczne dla każdego – niezależnie od wysokości składki.

  • Zarejestrowanie i wykupienie ubezpieczenia samochodu jako współwłaściciel

Młodzi kierowcy powinni rozważyć zarejestrowanie samochodu jako współwłasność z inną osobą – najlepiej taką, która ma wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Dlaczego? Rejestracja pojazdu z innym współwłaścicielem oznacza konieczność uwzględnienia dwóch osób przy kalkulacji składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy tym wszystkie przyznane zniżki / zwyżki, w efekcie czego składka może ulec obniżeniu nawet o kilkaset złotych.

  • Wybór odpowiedniego samochodu

Młodzi kierowcy już na etapie wyboru pojazdu powinni myśleć o wysokości ubezpieczenia komunikacyjnego. Składa będzie tym wyższa, im większa pojemność silnika i im bardziej sportowy charakter auta.

Jeżeli chcesz obniżyć cenę polisy OC, zrezygnuj raczej z zakupu Audi czy BMW. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie Renault czy Skoda – szczególnie z silnikami benzynowymi o najmniejszej pojemności.

Jest kilka możliwości pozwalających obniżyć wysokość składki. Najwięcej można jednak zyskać wówczas, gdy przeprowadzisz porównanie dostępnych ofert i wybierzesz najtańsze OC. Dlatego warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie propozycji przygotowanych dla młodych kierowców przez ubezpieczycieli.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwiąteczny bazarek dla świdnickich zwierzaków
Następny artykułMniej wyjazdów, ale trzeba być czujnym! Strażacy przypominają o groźnym tlenku węgla