Strona główna 0_Slider Pomnik Zwycięstwa zardzewiał nagle i niespodziewanie? Miasto: „Prace były wykonywane na bieżąco”

Pomnik Zwycięstwa zardzewiał nagle i niespodziewanie? Miasto: „Prace były wykonywane na bieżąco”

5

O Pomnik Zwycięstwa, jedno z najważniejszych miejsc, gdzie organizowane są uroczystości od obchodów Święta Wojska Polskiego, Święto Niepodległości po Święto Pracy, podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej upomniał się radny Krzysztof Lewandowski. Po dwóch tygodniach na pytania, co dalej z rdzewiejącym monumentem odpowiedziała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

O pomniku, którego metalową tarczę zżera rdza, pisaliśmy 29 listopada. “Pomnik Zwycięstwa nad faszyzmem”, bo tak brzmi jego pełna nazwa, stanął na placu Grunwaldzkim w 35. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Został odsłonięty 9 maja 1980 roku. Charakterystyczny kształt tarczy i dwóch mieczów grunwaldzkich zna każdy świdniczanin. Od lat tarcza nie była odnawiana. – Pomnik jest w opłakanym stanie i daje nam bardzo złe świadectwo – mówił podczas listopadowej sesji rady Miejskiej radny Krzysztof Lewandowski i apelował do prezydent miasta o jak najszybszą naprawę.

– Mam taką propozycję, że rewitalizację placu Grunwaldzkiego wraz z remontem chodnika zrealizujemy z Funduszu Odbudowy – odpowiedziała radnemu PiS Beata Moskal-Słaniewska, podając przy tym przybliżoną kwotę potrzebną na ten celu – 2,5 miliona złotych. Fundusz Odbudowy podczas listopadowych obrad stał się elementem burzliwej dyskusji, związanej z uchwalonym przez Radę Miejską apelem do polskiego rządu o niewetowanie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Radni Wspólnoty Samorządowej i Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że nawet w przypadku weta Polska nic nie straci, bowiem będzie otrzymywała środki na wysokości obecnego budżetu. Radny Lewandowski i prezydent Moskal-Słaniewska diametralnie różnili się w ocenie sytuacji.

Rdza na pomniku nie pojawiła się z dnia na dzień. 28 listopada zadaliśmy prezydent Świdnicy pytania:

1. Kiedy ostatnio był odnawiany Pomnik Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim?
2. Dlaczego nikt nie zadbał o to, by pomnik był w należytym stanie?
3. Kiedy pomnik zostanie odnowiony i jaki może być koszt prac?

– Pomnik wraz z placem Grunwaldzkim jest przewidziany do rewitalizacji. Wstępny koszt inwestycji to ok. 2,5 mln zł. Z powodu braku środków na ten cel, na razie zadanie to nie będzie realizowane – prawie dwa tygodnie później odpowiedziała rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska. Na pierwsze dwa pytania odpowiada: Prace przy pomniku wykonywane były na bieżąco. Ale mimo to: „Dokonana zostanie bieżąca naprawa tarczy.”

Przypomnijmy, że prawie rok temu, 9 stycznia 2020 Magdalena Dzwonkowska pytana przez Swdnica24.pl o naprawę niszczejącej rzeźby Renifera przy ul. Kopernika odpowiedziała: „Będzie to przedmiotem naszej uwagi.”. Na czym polega uwaga władz miasta nie wiadomo. Rzeźba jest w opłakanym stanie. W tej sprawie ponownie skierowaliśmy pytania do prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułWzięły rewanż za porażkę w Katowicach
Następny artykułDwumiesięczny Taziu szuka domu