Strona główna 112 Kradły prąd

Kradły prąd

2

Nawet do 5 lat więzienia grozi dwóm mieszkankom Świdnicy, które próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd nielegalnie podłączyły się do instalacji elektrycznej.

zdjęcie ilustracyjne

2 grudnia funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą świdnickiej komendy, wspólnie z pracownikami firmy energetycznej, przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie nielegalnego poboru energii elektrycznej. Tym razem policjanci wraz z pracownikami firmy energetycznej „odwiedzili” lokatorki dwóch mieszkań na terenie Świdnicy, które nielegalnie przyłączyły się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych. Tym sposobem 30-latka oraz 60-latka doprowadziły prąd do swoich mieszkań – mówi Magdalena Ząbek z KPP Świdnica.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego kradzież prądu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawcy będą musieli uregulować naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, której wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – dodaje Ząbek.

Rzecznik świdnickiej komendy przypomina przy tym, że nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, co z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem – nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułZgubiono klucze [Odnalezione]
Następny artykuł„Czy znajdziemy drugą Ziemię?” Wykłady dla licealistów z Banacha