W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Na apele lekarzy odpowiadają m.in. policjanci. Świdniccy funkcjonariusze, którzy zmierzyli się z Covid-19, odwiedzają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Kilku zdążyło jeszcze przed okresem świątecznym oddać ten drogocenny płyn, inni czekają w długiej kolejce.
Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa około 40 minut, a jak twierdzą specjaliści, jeden dawca jednorazowo może być źródłem leku dla kilku pacjentów.
Dawcą osocza mogą być osoby, które:
– są po zakażeniu SARS-CoV-2 po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji,
– nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
– są w pełni zdrowe,
– są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza),
– spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bolesława Chrobrego 31 w Wałbrzychu
tel. 74 664 63 19.
/KPP w Świdnicy, opr. red./

![Skryty pod ziemią zabytek techniki doczeka się remontu? „Jest jednym z cenniejszych obiektów nie tylko Śląska, ale i Europy” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Lwa-Tolstoja-stacja-wzmacniakowa-mix-238x178.jpg)

![Wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków i ratowników wodnych na Zalewie Mietkowskim [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/411-369186-238x178.jpg)
![Wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków i ratowników wodnych na Zalewie Mietkowskim [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/411-369186-100x75.jpg)

![Potrącenie rowerzystki na Esperantystów [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/potracenie-1-100x75.jpg)



