Strona główna 0_Slider Chcą uratować zabytkowy fortepian z 1895 roku. To „muzyczny skarb i weteran...

Chcą uratować zabytkowy fortepian z 1895 roku. To „muzyczny skarb i weteran niezliczonych koncertów”

0

Fundacja „Zamek Roztoka – ocalić od zapomnienia”, odpowiadająca za rewitalizację jednej z najpiękniejszych zabytkowych rezydencji Dolnego Śląska, podjęła się nowego wyzwania. Trwają starania o uratowanie zabytkowego, 125-letniego fortepianu marki Bechstein. Koszt jego renowacji jest jednak spory, dlatego pomysłodawcy zwrócili się o finansowe wsparcie inicjatywy za pośrednictwem zbiórki.

Ratujemy staruszka, prawdziwego weterana niezliczonych koncertów! Instrument, na którym kilka pokoleń młodych muzyków uczyło się gry – fortepian marki Bechstein z 1895 roku. Obecnie fortepian znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Symbolem trudnej przeszłości i niejednokrotnie braku poszanowania dla tego znakomitego instrumentu jest zachowany do dziś zamontowany wtórnie zamek, na który nakładano kłódkę – tak dawniej „zabezpieczono” instrument. Nadszedł czas zrzucenia wszelkich kłódek i przywrócenia tego muzycznego weterana do życia! – wskazują pomysłodawcy odrestaurowania fortepianu.

Głównym celem działalności Fundacji Zamek Roztoka – ocalić od zapomnienia jest rewitalizacja dawnej siedziby hrabiowskiej linii rodu von Hochberg. – Najznamienitszym właścicielem Zamku Roztoka był hrabia Hans Heinrich XIV von Hochberg, który odziedziczył rodzinne dobra w 1858 roku. Bolko był wielkim modernizatorem – założył elektrownię wodną, która wytwarzała prąd dla zamku, zainstalował w nim centralę telefoniczną oraz wieżę ciśnień, a także doprowadził linię kolejową do Roztoki. Najbardziej znany jest jednak ze swojej działalności artystycznej – był znakomitym kompozytorem i dyrektorem scen królewskich w Berlinie. Tworzył w swoim ukochanym domu – w salonie muzycznym w Zamku Roztoka. Nasza Fundacja pragnie wskrzesić spuściznę artystyczną Bolka – podkreślają przedstawiciele fundacji.

Ich wielkim marzeniem jest przywrócenie do zamkowego salonu muzycznego fortepianu marki Bechstein. – Jesteśmy bardzo blisko realizacji tego celu! Dzięki wspaniałym darczyńcom, nauczycielkom gry, paniom Katarzynie Bajorek i Danucie Zoń niemożliwe stało się rzeczywistością – Bechstein jest już z nami! Niestety, fortepian wymaga kosztownego remontu opiewającego na niebagatelną dla nas kwotę 26 000 złotych – wyliczają autorzy zbiórki, apelując o pomoc w przywróceniu muzyki do zamku w Roztoce. Dodatkową zachętą do finansowego wsparcia renowacji 125-letniego instrumentu stanowić mogą przygotowane przez fundację vouchery, którymi obdarowani zostaną hojni darczyńcy, a które uprawniać będą do zwiedzania zamku oraz udziału w specjalnym koncercie kameralnym

Renowację zabytkowego fortepianu marki Bechstein z 1895 roku można wesprzeć za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWystartowała Żarowska Liga Futsalu
Następny artykułKolejna awaria wodociągowa na Osiedlu Młodych