Strona główna Wydarzenia Żarów Budżet Żarowa na 2021 rok przyjęty jednogłośnie

Budżet Żarowa na 2021 rok przyjęty jednogłośnie

0

Rada Miejska w Żarowie na ostatnim posiedzeniu w starym roku we wtorek, 29 grudnia uchwaliła budżet na 2021 rok. Radni przyjęli go jednogłośnie, choć podczas posiedzenia nie brakowało dyskusji nad przygotowanym projektem uchwały budżetowej.

Budżet gminy Żarów na 2021 rok zakłada dochody w wysokości ponad 75 mln 602 tys. złotych, wydatki budżetu natomiast ustalono na kwotę blisko 78 mln 155 tys. złotych, z czego niemal 12 mln 605 tys. zł zaplanowano na realizację inwestycji i zakupów inwestycyjnych. Deficyt ma wynieść ponad 2 mln 552 tys. złotych. Plan budżetu na 2021 rok został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz wszystkie stałe komisje Rady Miejskiej.

Ze względu na pandemię koronawirusa i wszystkie wydatki, które się z tym wiążą, a także mniejsze wpływy z różnych tytułów i wzrost wydatków, przyszłoroczny budżet będzie zdecydowanie oszczędnościowy. – Praktycznie od czerwca zostaliśmy zmuszeni do drastycznego ograniczania wydatków, ponieważ dochody gminy radykalnie zaczęły spadać. Wprowadziliśmy cały szereg oszczędności w wydatkach, ale pomimo panującej epidemii koronawirusa i pomimo tak dużych ograniczeń realizowaliśmy zadania inwestycyjne. Ostatecznie było ich w 2020 roku 34 zadania na kwotę ponad 11,5 mln złotych. Na rok 2021 przewidzianych jest do realizacji 30 zadań inwestycyjnych na kwotę ponad 12 mln złotych. To podobna ilość inwestycji, ale czy wszystkie uda się zrealizować, zależeć będzie od sytuacji i kondycji finansowej gminy oraz innych zadań, które gmina musi realizować. Dlatego bardzo uważnie zaplanowaliśmy przyszłoroczne wydatki – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Leszek Michalak.

W budżecie na 2021 rok zaplanowano również środki, które przeznaczone zostaną na realizację inwestycji, również tych, które będą kontynuowane, m.in. budowę kanalizacji oraz remonty i modernizacje dróg gminnych. Ilość inwestycji utrzymała się na niemal identycznym poziomie, co w roku 2020.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułBlisko 13 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułOczyszczacz powietrza dla domu – dlaczego warto go mieć