Strona główna Kultura Zwycięzcy Festiwalu Filmowego Spektrum wyłonieni

Zwycięzcy Festiwalu Filmowego Spektrum wyłonieni

0

W sobotę, 31 października, 6. Świdnicki Festiwal Spektrum, który w tym roku odbywał się wyjątkowo w trybie ONLINE, zakończył się uroczystą Galą wręczenia nagród, podczas której poznaliśmy tegorocznych laureatów. Ogłoszenie werdyktu transmitowane na żywo prowadził dziennikarz Jan Pelczar. Nagranie jest także dostępne na oficjalnym profilu Spektrum na platformie Facebook.

Uroczystość rozpoczęła przedstawicielka jury Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, ogłaszając przyznane przez radę wyróżnienie w konkursie „Okiem młodych” – Amatorzy, które spośród siedmiu filmów konkursowych przypadło w tym roku fabule z Francji – „Tabula Rasa” w reżyserii Sarah Carmen Martin – za „świeże, nietuzinkowe podejście do powszechnie wykorzystywanego motywu niezrozumianej nastolatki. Dopełniona tajemniczym klimatem i sprawnie dobraną, nienachalną scenografią, historia Aminy skłania odbiorcę do refleksji, a nawet pozwala na uosobienie się z główną bohaterką. […]”

Główną nagrodę w konkursie amatorskim otrzymało Dziecięce Studio animacji DRF z Uzbekistanu za krótki metraż „Wygodna pozycja”. Jury w składzie Aleksandra Hamkało, Maciej Kędziora i Krzysztof Kuc zgodnie stwierdziło, że ten „mistrzowsko zrealizowany, jednocześnie będący natchniony dziecięcym wyobrażeniem świata film […], spokojnie mógłby znaleźć się wśród list najlepszych animacji z całego świata.” Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów „Untersberg, czyli dzieje Czerwonego Papy” (reż. Mateusz Rzepka) oraz „Tato, gdzie jesteś” (reż. Pedro Furguim).

W konkursie „Okiem młodych” – Fabuła, nagroda „Niepełny kadr” przyznawana przez jury osób z niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, przypadła filmowi „Poza świadomością” w reżyserii Marion Jhöaner. Statuetka, która poleci aż do Paryża, została ręcznie wykonana przez uczestników warsztatów.

Główną nagrodę w konkursie fabularnym została przyznana Michałowi Ciechomskiemu za krótki metraż „Uległość”. Członkowie Jury – Adriana Prodeus, Rafał Zawierucha i Piotry Dylewski, nagrodzili film za „przemyślany i dopracowany w każdej rybiej łusce świat, który tonie i umiejętne połączenie dramatu z czarnym humorem. To historia dająca odwagę do walki z systemem, bo przewrotny tytuł „Uległość” mówi naprawdę o tym, jak nie dać się złapać w sieć opresji i nie wybierać tylko najłatwiejszej drogi.” Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów „Obłęd” (reż. Jakub Drobczyński) oraz „Sun Dog” (reż. Dorian Jespers).

W konkursie „Okiem młodych” – Dokument, nagrodę „Kinematografek” przyznawało jury osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy, którzy poza festiwalem biorą udział w licznych warsztatach filmowych i sami są autorami dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach programu resocjalizacyjnego „Kocham Kino”. Kierownik działu penitencjarnego przekazał werdykt Jury, które nagrodziło film Mariusza Rusińskiego – „Julia nad morzem”. Miejsce drugie i trzecie otrzymały odpowiednio filmy „Jej obraz” (reż. Olga Papacz) i „W nocy wszystkie koty są czarne” (reż. Lasse Linder). Do twórców trafią wykonane samodzielnie przez osadzonych statuetki.

Jury dokumentalnej sekcji „Okiem Młodych” w składzie: reportażysta Kamil Bałuk, filmoznawca Piotr Pławuszewski oraz reżyserka Agnieszka Zwiefka, po burzliwych dyskusjach, postanowiło przyznać nagrodę główną ex aequo dwóm tytułom: „Efekt halo” w reż. Patrycji Polkowskiej urzekł jurorów za „wielość głosów, przekonująca prostota formy i świadomość formy i otwarcie na to, co poza kadrem i poza ostatnim ujęciem, natomiast w filmie „W nocy wszystkie koty są czarne” w reż. Lasse Linder, doceniono „dojmujący i niezwykle świadomy portret samotności i izolacji, w której w ostatnich miesiącach wszyscy doświadczamy.” Statuetki dla laureatów głównych nagród w konkursach „Okiem młodych zostały wykonane przez wrocławskie studio Zakwas.

6. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum miała planowo odbyć się w formule hybrydowej w dniach 24-31 października w Świdnicy, ale z uwagi na sytuację pandemiczną, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia w całości do sieci. Widzowie mieli okazję oglądać konkursowe krótkie metraże i wybrane filmy pełnometrażowe z konkursu SPEKTRUM, za pośrednictwem platformy mojeekino.pl, a spotkania na żywo z gośćmi Spektrum, m.in. Agnieszką Holland, Lechem Majewskim czy Jagodą Szelc – odbywały się na festiwalowym Facebooku.

/informacja organizatora, opr. red./