Strona główna Wydarzenia Świdnica Zgasną światła w świdnickim śródmieściu i w parkach. Ogólnopolski protest samorządów

Zgasną światła w świdnickim śródmieściu i w parkach. Ogólnopolski protest samorządów

9

1 grudnia odbędzie się ogólnokrajowa akcja protestacyjna dotycząca zapowiedzianego przez rząd RP weta wobec budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz przeciwko rządowej ustawie ograniczające wpływy z podatków PIT i CIT do budżetów miast i gmin. O godzinie 17.00 w części polskich miast na godzinę zostanie wyłączone oświetlenie. Do tej inicjatywy dołączy również Świdnica.

28 października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Samorządowcy żądają przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekują od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”. Inicjatywa ustawodawcza stowarzyszenia Samorządy dla Polski proponuje zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16% do 48,16%. Podnosi to dochody gmin w naszym kraju, według planów na 2020 rok, o kwotę 11 336 421 000 zł. Podobne zapisy ustawowe powinny dotyczyć urealnienia dochodów powiatów i województw, tak aby również te jednostki mogły realizować swoje zadania – piszą samorządowcy w odezwie zatytułowanej „Nie chcemy być ostatnimi, którzy gaszą światło!”.

Obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE, były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia. W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza. A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów. Z całą mocą stwierdzamy, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2 – wskazują samorządowcy.

Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” postanowiło zaprotestować i wyrazić swój sprzeciw decyzjom pozbawiającym samorządy środków finansowych. – Chcemy wierzyć, że jest to wynik błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślana taktyka centralnych władz Polski. Mieszkańcy wsi i miast zostaną w wyniku takich działań ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych. Wspólnot, które są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich bieżące potrzeby i bolączki – podkreślają. Samorządowcy zapowiadają, że jutro, 1 grudnia 2020 roku zgasną symbolicznie światła i latarnie w wybranych punktach miast i wsi. Światła zgasną ostrzegawczo między innymi w miejscowościach: Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Chorzów, Czeladź, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Izabelin, Katowice, Kołobrzeg, Korycin, Krynica Morska, Łomianki, Łódź, Mierzęcice, Mikołów, Opole, Poznań, Pruszcz Gdański, Puck, Reda, Siewierz, Sopot, Wałbrzych, Warszawa, Wieliczka, Włocławek, Wrocław i Świdnica.

We wtorek, 1 grudnia zgaśnie luminacja budynków wokół Rynku oraz blok śródrynkowy i wieża, luminacja przy ul. Łukowej, kwartał pomiędzy ul. Siostrzaną a Rynkiem oraz chodnik przy ul. Siostrzanej, Park Sikorskiego wraz z oświetleniem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż tego parku oraz Park Centralny, za wyjątkiem oświetlenia schodów oraz oświetlenia nabrzeża rzeki w parku – wylicza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułStacje do dezynfekcji rąk z pomiarem temperatury – bezpieczne i skuteczne
Następny artykułMaseczki w miejscu pracy. Od soboty obowiązują nowe przepisy