Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Wielkie serce na nakrętki stanęło w Boleścinie

Wielkie serce na nakrętki stanęło w Boleścinie

0

W Boleścinie stanął metalowy kosz w kształcie serca. Dochód ze sprzedaży wrzuconych do niego plastikowych nakrętek zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację  Emilki Pawlak oraz Gracjana Kamienieckiego.

Plastikowe nakrętki skupowane są przez firmy, które poddają je recyklingowi, a następnie wypłacają pieniądze na cele charytatywne. By osiągnąć efekt, potrzeba tysięcy kilogramów. Ich zbieranie znacząco ułatwiło pojawienie się metalowych koszy w kształcie serca, które można napełniać wszelkimi plastikowymi nakrętkami, bez względu na kształt czy kolor, o każdej porze dnia i nocy. Ważne, by nie wrzucać do niego innych przedmiotów. “Nakrętkowe serca” szybko zyskały na popularności i w samym powiecie świdnickim stanęły dotychczas m.in. w Świdnicy, Strzegomiu, czy też Żarowie.

Na taką formę pomoc potrzebującym zdecydowano się również w gminie Świdnica. – Od kilku miesięcy serca na nakrętki możemy napotkać w miejscowościach Lubachów, Pszenno, Słotwina i Grodziszcze. W listopadzie 2020 roku nowe serce stanęło także w Boleścinie. Środki finansowe uzyskane dzięki nakrętkom zebranym w Boleścinie przekazane zostaną Emilce Pawlak oraz Gracjanowi Kamienieckiemu – mówi Janusz Waligóra z Urzędu Gminy Świdnica.

Emilka Pawlak jest wcześniakiem z 31. tygodnia ciąży bliźniaczej, jednojajowej, jednokosmówkowej; urodzona w ciężkiej zamartwicy okołoporodowej. Cierpi na hydranencefalie (bardzo rzadką wadę rozwojową mózgu, która oznacza, że dwie półkule mózgu nie istnieją, ich miejsce zajmują torbiele wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym) i małogłowie. Nerwy wzrokowe w obu oczkach zanikają. Chorobie Emilki towarzyszy lekooporna padaczka objawiająca się bardzo szybkimi ruchami powiek i gałek ocznych.

Gracjan urodził się z cytomegalią, wadą centralnego układu nerwowego i zaburzeniami koordynacji. Rokowania na poprawę zdrowia Gracjanka są bardzo wysokie, ale musi być on poddawany długotrwałej, intensywnej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułCzy ktoś go szuka?
Następny artykułJak dostać dobrą posadę w IT?