Strona główna Artykuł sponsorowany Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC

Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC

0
Użyczenie samochodu to dość częsta sytuacja. Często pozwalamy kierować naszym autem partnerowi czy partnerce, ale równie powszechne jest pożyczenie samochodu koledze czy komuś z rodziny. Czasem pożyczamy go komuś okazjonalnie, na przykład w nagłej sytuacji, a czasem pozwalamy bliskiej osobie korzystać z niego regularnie.

Warto jednak wiedzieć, jak wygląda sprawa użyczenia samochodu a ubezpieczenia OC. Czy wiemy, co wydarzy się w sytuacji, gdy osoba, której użyczyliśmy auto, spowoduje kolizje bądź wypadek? Kto odpowiada za szkody? Kto traci zniżki? Z czyjego OC zostaną wypłacone pieniądze? Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące użyczenia pojazdu.

Kolizja pożyczonym samochodem
Zacznijmy od odpowiedzi na pytania związane z sytuacją, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu. Przede wszystkim pamiętajmy, że użyczenie auta nie zwalnia nas z obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/) – bez różnicy, czy pojazd był użyczony bez spisania oświadczenia o użyczeniu samochodu, czy ze spisana umową.

Po drugie, zniżki w takiej sytuacji traci zarówno właściciel, jak i kierowca, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zapisze to zdarzenie w historii ich obojga.

Po trzecie, są wyjątki, kiedy za kolizję pożyczonym samochodem w kontekście ubezpieczenia OC odpowiada tylko kierowca, a nie właściciel użyczonego pojazdu – zachodzą one wtedy, kiedy:

 • kierowca doprowadził do zdarzenia, umyślnie łamiąc prawo,
 • był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • nie miał uprawnień do kierowania samochodem,
 • uciekł z miejsca wypadku.

Dowiedz się również, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.

Dlaczego warto sporządzić umowę użyczenia pojazdu oraz jak to zrobić?
Zacznijmy od tego, kiedy warto w ogóle sporządzić umowę użyczenia samochodu. Wyobraźmy sobie dwie sytuacje. W jednej z nich pozwalamy na co dzień korzystać z naszego auta żonie, mężowi, pełnoletniemu dziecku. Zwłaszcza ten ostatni scenariusz jest bardzo popularny – młody kierowca korzysta z auta rodzica, który zdążył już zebrać zniżki za bezszkodową jazdę, dzięki czemu składka OC jest znacznie niższa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, to rodzic traci swoje zniżki. Dodatkowo młody kierowca nie ma możliwości zbierania własnych zniżek, chyba że dopiszemy dziecko jako współwłaściciela pojazdu. Wróćmy jednak do sedna sprawy – w takich przypadkach nie spisuje się raczej umowy użyczenia pojazdu.

Umowa użyczenia samochodu prywatnego może zostać zawarta ustnie lub pisemnie (jako dokument w dwóch egzemplarzach). Umowa pisemna powinna obejmować:

 • strony umowy,
 • informacje na temat użyczanego pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),
 • czas obowiązywania umowy (może być określony lub nieokreślony – w przypadku tej drugiej sytuacji możemy zapisać, w jakiej sytuacji umowa traci moc, na przykład po poinformowaniu osoby użytkującej, że auto jest nam potrzebne i prosimy o jego zwrot).

Pamiętajmy, że umowa użyczenia samochodu osobowego zakłada, że użyczenie jest bezpłatne – inaczej byłby to wynajem.

Umowę użyczenia samochodu warto sporządzić przede wszystkim po to, aby mieć dowód na fakt użyczenia auta w przypadku niespodziewanych sytuacji – na przykład doprowadzenia przez osobę użytkującą do zdarzenia drogowego czy odmowy zwrotu pojazdu.

Warto pamiętać, jakie prawa i obowiązki nakłada na obie strony umowa użyczenia pojazdu.

 • Osoba użytkująca może korzystać z pojazdu tylko zgodnie z jego przeznaczeniem. Inaczej, jeśli dojdzie do zniszczenia czy też utraty samochodu, odpowiedzialny jest użytkujący.
 • Osoba użytkująca auto nie może użyczyć go kolejnej osobie.
 • W większości sytuacji za auto nadal odpowiada właściciel, czyli osoba użyczająca samochód. Wyjątki to wspomniane wcześniej w tekście nieodpowiedzialne zachowanie użytkującego za kierownicą (jazda pod wpływem alkoholu, ucieczka z miejsca zdarzenia itd.). Takim wyjątkiem jest także sytuacja, gdy auto zostanie skradzione czy zniszczone z powodu oczywistego zaniedbania osoby użytkującej pojazd.
 • Za koszty użytkowania odpowiada użytkujący. To on płaci za paliwo, płyn do spryskiwaczy, myjnię itp.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułS5 połączy region z Wrocławiem? Drogowcy szykują się do kolejnego etapu prac projektowych, władze Świebodzic zgłaszają uwagi
Następny artykułPieszy zginął na drodze krajowej nr 5