Strona główna Artykuł sponsorowany Tynk cementowo wapienny

Tynk cementowo wapienny

0

Jakie są zalety tynku cementowo – wapiennego oraz jak należy taki tynk wykonać?

Jest to tradycyjny tynk. Jest także mieszaniną piasku, cementu, wody oraz odpowiedniego wapna budowlanego. Często także stosuje się dodatki uszlachetniające. Tynk cementowo wapienny jest przeznaczony do stosowanie wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Nie ma tutaj znaczenia ich przeznaczenie oraz stopień zawilgocenia.

Właściwości tynku cementowo – wapiennego. Jakie są?
Tynk ten stosuje się jako wykończenie powierzchni (tak zwany tynk zacierany) lub też jako tynk podkładowy jednowarstwowy – w przypadku podłoża do wykonania wypraw. Chodzi na przykład o gładzie sztablatury lub też odpowiedniego tynku cienkowarstwowego. Tynk ten możemy z powodzeniem nakładać ręcznie lub też używając odpowiedniego agregatu tynkarskiego na powierzchnie podłoża, którego maksymalna wilgotność wynosi 3 procent. Proces tynkowania odbywa się w tak zwanych cyklach technologicznych.

Jakie są zalety oraz wady tynku cementowo – wapiennego?
Zaletą takiego tynku jest na pewno uniwersalność. Tynk ten sprawdza się w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, takich jak łazienka, piwnica, garaż czy też kuchnia. Innym atutem tynku jest paroprzepuszczalność oraz elastyczność. Musimy jednak także wspomnieć o wadach związanych z używaniem tynku cementowo – wapiennego. Na pewno musimy zwrócić uwagę na dosyć długi czas schnięcia, który może wynosić nawet do 30 dni. Tynk ten występuje w postaci proszku, który następnie miesza się z woda zachowując odpowiednie proporcje. Produkt jest niezwykle wygodny w czasie nakładania oraz jest dosyć wydajny.

Na jakie podłoże nadaje się tynk?
Oczywiście mowa o tynku cementowo – wapiennym. Można jest stosować, kiedy mamy do czynienia z podłożem mineralnym, czyli w przypadku betonu oraz keramzytobetonu. Wypada wymienić także beton komórkowy, silikaty, cegły oraz pustaki ceramiczne. Jak widać zastosowań jest wiele. Nie możemy jednak nakładać tym tynkiem wszelkich podłoży drewnianych oraz metalowych. Musimy o tym pamiętać.

Proporcje oraz przygotowanie produktu. O czym warto wiedzieć?
Tynk cementowo – wapienny możemy przygotować już na placu budowy. Wtedy konieczne jest mieszanie wszystkich jego składników. Ważne jest także zachowanie wszelkich proporcji oraz musimy przykładać sporą wagę do przeznaczenia takiego tynku. Tradycyjna metoda rozrabiania została jednak wyparta gotową mieszanką, która dostępna jest w odpowiednich workach. Wtedy musimy ją rozmieszać odpowiednie w wodzie. Mieszanie tynku z wodą odbywa się w agregatach tynkarskich oraz w mieszalnikach przepływowych. Warto o tym pamiętać.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKsiążka na wynos w żarowskiej bibliotece
Następny artykułW czwartek pobór krwi