Strona główna Wydarzenia Rząd zaczyna skup chryzantem. O bezpłatne przekazanie kwiatów mogą wnioskować samorządy i...

Rząd zaczyna skup chryzantem. O bezpłatne przekazanie kwiatów mogą wnioskować samorządy i instytucje publiczne

0

20 zł za chryzantemę doniczkową i 3 zł za chryzantemę ciętą – tyle Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapłaci za kwiaty, które nie zostały sprzedane z powodu zamknięcia cmentarzy w okolicach 1 listopada. O udzielenie finansowego wsparcia producenci i handlowcy mogą wnioskować do piątku.

W ubiegły piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem, od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Zapowiedział też, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. O szczegółach pomocy informuje teraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do 6 listopada 2020 roku posiadacze chryzantem, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej. Pomoc będzie udzielana posiadaczowi co najmniej: 1) 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku lub 2) 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku. O pomoc może ubiegać się posiadacz chryzantem będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem. Pomoc, przyznawana jest na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku posiadacza chryzantem, w którym zgłasza on Agencji liczbę posiadanych w dniu złożenia wniosku chryzantem doniczkowych lub ciętych w fazie pełnej dojrzałości, których nie sprzedał w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19 – przekazano w komunikacie ARiMR.

Wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem, na formularzu udostępnionym przez Agencję. Stosownie wnioski będzie można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) przesyłką rejestrowaną. Dokumenty można także dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub złożyć osobiście, o ile w danej jednostce istnieje taka możliwość. W przypadku składania wniosku poprzez platformę ePUAP, wnioski należy składać poprzez skrzynkę podawczą Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Pomoc dla handlowców i producentów zależeć liczby oddanych chryzantem oraz stawki pomocy, która w przypadku chryzantemy doniczkowej wynosi 20 zł za sztukę, natomiast dla chryzantemy ciętej jest to 3 zł za sztukę. Pomoc ma zostać wypłacona w terminie do 31 grudnia 2020 roku.

ARiMR poinformowało również o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje publiczne lub inne osoby publiczne (kościoły, koła gospodyń wiejskich). Podmioty zainteresowane odbiorem kwiatów mogą zgłaszać się do 12 listopada do kierownika biura powiatowego Agencji.

Więcej informacji można uzyskać w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i w oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84. Wniosek o udzielenie pomocy, wraz z instrukcją jego wypełnienia, jest dostępny na stronie internetowej Agencji.

/ARiMR, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnicki program in-vitro o krok bliżej startu. Wybrano klinikę, która zajmie się jego realizacją
Następny artykułWypadli z łask? Referat zlikwidowany, urzędnicy na bruk, ale miejsce dla córki wiceprezydenta jest