Strona główna 0_Slider Regały na używane znicze pomogą ograniczyć ilość odpadów na cmentarzach?

Regały na używane znicze pomogą ograniczyć ilość odpadów na cmentarzach?

2

Zamiast lądować w koszu, zyskują nowe życie i znowu mogą zdobić groby. Na cmentarzu komunalnym w Żarowie stanęły dwa regały na zużyte znicze do ponownego wykorzystania. Wcześniej na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Strzegomiu.

Regały przeznaczone są do użytku mieszkańców odwiedzających groby bliskich, a ich montaż miał na celu podjęcie wspólnych działań proekologicznych ukierunkowanych na ograniczanie ilości odpadów powstających na cmentarzu. Osoby sprzątające groby, zamiast wyrzucać niepotrzebne znicze do pojemników na odpady mają możliwość pozostawienia ich na regale, dzięki czemu inni będą mogli z nich ponownie skorzystać. Takie działanie umożliwi wielokrotne używanie jeszcze dobrych, nieuszkodzonych i kompletnych osłon na znicze, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia ich ilości w pojemnikach na odpady – tłumaczy Magdalena Pawlik z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Bardzo dużo szklanych zniczy wyrzucanych jest do kontenerów na odpady zmieszane, co jak wiemy, stanowi koszt dla gminy, jak i problem ekologiczny związany z ich utylizacją. Racjonalnym więc było zainwestowanie w dwa stojaki, na których są one umieszczane i mogą być wykorzystywane ponownie bez konieczności zakupywania nowych. W przypadku osób starszych, mniej zamożnych oraz bardziej świadomych ekologicznie jest to rozwiązanie bardzo korzystne – mówi Tomasz Kuska z referatu gospodarki komunalnej i inwestycji w żarowskim urzędzie.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułBraterski bój dla starszego Chemika
Następny artykułKocięta porzucone w lesie. Ostatni czeka na dom [Aktualizacja]