Strona główna 0_Slider PSZOK zamknięty. Co z odbiorem śmieci gabarytowych?

PSZOK zamknięty. Co z odbiorem śmieci gabarytowych?

7

Do 30 listopada nieczynny pozostanie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mieszczący się przy ulicy Metalowców w Świdnicy. Taką decyzję podjęto w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i w celu zapewnienia niezakłóconego odbioru odpadów komunalnych z terenu miasta. Zamknięcie punktu przyjmującego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane, a także meble i inne odpady wielkogabarytowe, zaniepokoiło część mieszkańców, którzy obawiają się, że odpady te będą teraz porzucane po przydrożnych rowach, łąkach i lasach. Głos w tej sprawie zabrał świdnicki magistrat.

O zamknięciu świdnickiego PSZOK-u w okresie od 16 do 30 listopada, możliwością przedłużenia w zależności od panującej sytuacji epidemiologicznej, poinformowano w ubiegły piątek. – Decyzja o tymczasowym zamknięciu Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych została podjęta przez Gminę Miasto Świdnica oraz Gminę Świdnica na wniosek Prezesa Zakładu Oczyszczania Miasta, w związku z dynamicznie rozwijającą sytuacją związaną z SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. Biorąc pod uwagę zagrożenie zdrowia wśród pracowników ZOM należało podjąć działania prewencyjne, celem zniwelowania ryzyka związanego z zakłóceniem regularnego odbioru odpadów komunalnych z terenu całego miasta – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Rzecznik świdnickiego magistratu zapewnia przy tym, że odbiór „gabarytów” spod pojemników na odpady będzie odbywać się zgodnie z harmonogramem. – Odpady wielkogabarytowe odbierane są nieustannie od 2013 roku spod pojemników na odpady komunalne od mieszkańców miasta oraz od właścicieli, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Częstotliwość ich odbioru określona jest w obowiązującym na dany rok kalendarzowy harmonogramie. Z zabudowy wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe odbierane są raz w tygodniu, w każdy czwartek, z zabudowy jednorodzinnej oraz od firm w ostatni piątek miesiąca. Odpadami wielkogabarytowymi są m.in. meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opony. Baterie można oddawać do Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Świdnicy pok. nr 2, baterie oraz żarówki można również wrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się w sklepach wielkopowierzchniowych. Miasto również wyposażyło 16 świdnickich aptek w specjalistyczne pojemniki na przeterminowane leki. Gruz poremontowy można oddać do PSZOK po jego otwarciu – wyjaśnia Dzwonkowska.

Na przełomie kwietnia i maja br. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych również był zamknięty, co absolutnie nie skutkowało wzrostem zalegających odpadów na terenie miasta – zaznacza Dzwonkowska.

/mn/

Poprzedni artykułSpołeczność Corona Fishing, czyli wędkarskie rękodzieło tworzone z pasji
Następny artykułO czym pamiętać, kupując ubrania na wyprzedażach?