Strona główna Artykuł sponsorowany Piec z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym?

Piec z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym?

0

„Już ledwo sapie, już ledwo zipie, A jeszcze palacz węgiel w nią sypie…”.  W sławnym wierszyku Juliana Tuwima chodziło rzecz jasna o lokomotywę. Te węglowe dawno odeszły do lamusa, dziś do lamusa odchodzą proste kotły centralnego ogrzewania, do których trzeba było sypać węgiel co kilka godzin. Coraz większą popularnością w domowych instalacjach grzewczych cieszą się kotły CO z podajnikiem. W dostępnych na rynku piecach co najpopularniejsze są dziś dwa rodzaje podajników automatycznych – tłokowe i ślimakowe. Jaki wybrać?

Kotły CO z podajnikiem tłokowym
Piece z podajnikami tłokowymi w zasadzie ograniczają udział człowieka w samym procesie grzewczym do ustawienia elektronicznego sterownika, by ogrzewanie działało zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Podajnik tłokowy działa w ten sposób, że sterowany elektronicznie tłok wtłacza określoną ilość opału do komory spalania pieca, po czym cofa się, a po upływie określonego automatycznie czasu nabiera kolejną porcję opału i ponownie wtłacza do komory. Cały proces odbywa się przy zamkniętej komorze pieca, nie ma więc możliwości cofania się żaru do zasobnika z paliwem, znacznie ograniczona jest też emisja pyłów.

Oczywiście użytkowanie takiego pieca wiąże się z koniecznością okresowego uzupełniania zasobnika z paliwem i opróżniania pojemnika na popiół, ale to zdecydowanie mniej kłopotliwe niż palenie w tradycyjnych piecach. Podajnik może być zainstalowany prawo- lub lewostronnie, a inne elementy kotłów także można w znacznym stopniu przystosować do warunków pomieszczenia, w którym umieszczony jest kocioł co.

Zaletą pieców z podajnikiem tłokowym jest możliwość użycia różnych rodzajów paliwa: pelletu drzewnego, ekogroszku, miału węglowego, czy węgla brunatnego, kamiennego, a nawet drewna. Przy czym paliwa te mogą być stosowane zamiennie. Uniezależnia to użytkownika od dostępności paliwa, czy wahań w jego cenach. Jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o użycie paliwa takiego jak miał, czy pellet jest fakt, że musi być ono suche. Wilgotne albo kiepskiej jakości paliwo może zablokować tłok i z automatyzacji nici, bo komorę trzeba stale przetykać i czyścić. Gdy jednak dba się o jakość paliwa piece z podajnikiem tłokowym odwdzięczają się długą i praktycznie bezawaryjną pracą.

Kotły CO z podajniekiem ślimakowym
W kotłach co z podajnikiem ślimakowym w rurze podajnika opału umieszczony jest żeliwny lub stalowy walec ślimakowy, który przepycha opał do komory spalania. Piec z podajnikiem ślimakowym także jest w ogromnym stopniu bezobsługowy i sterowany elektronicznie. Po uzupełnieniu opału i zaprogramowaniu kotła można o nim zapomnieć nawet na kilka dni. W odróżnieniu od kotłów z podajnikiem tłokowym, w kotłach z podajnikiem ślimakowym można spalać wyłącznie granulaty: pelletu, ekogroszku, a także biomasę oraz miał. Przy spalaniu tego typu paliwa powstaje stosunkowo niewielka ilość popiołu, warto jednak zwrócić uwagę, by pojemnik na popiół był odpowiednio duży. Wielu użytkowników jako istotną wadę niektórych kotłów uważa konieczność częstego opróżniania pojemników na popiół. W większości kotłów, tak jak np. w kotle z podajnikiem ślimakowym Eko-Pionier firmy Stalmark, pojemniki są jednak na tyle duże, że ich częste opróżnianie nie jest problemem.

W kotłach z podajnikiem ślimakowym paliwo podawane jest do paleniska od dołu, więc spalanie odbywa się od góry, dzięki czemu niższa jest emisja spalin. W przypadku tego typu kotłów także istotne jest, by paliwo nie było wilgotne i aby granulat nie był zbyt gruby. W takich przypadkach może dochodzić do zablokowania podajnika. Ostre zakończenie ślimaka dość skutecznie zapobiega takim przypadkom poprawiając sypkość opału. Gdy jednak nawet dojdzie do zablokowania podajnika, kotły są z reguły wyposażone w bieg wsteczny napędu. W ten sposób bez konieczności rozbierania lub otwierania podajnika można usunąć zator. Choć więc kotły z podajnikiem ślimakowym częściej się blokują, znacznie łatwiej je odblokować.

Oba rodzaje kotłów z podajnikami automatycznymi mają swoje wady i zalety. Jeśli chcemy stosować różne paliwa najlepiej zdecydować się na kocioł z podajnikiem tłokowym, najlepiej z dodatkowym paleniskiem. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na opalanie domu wysokiej jakości paliwami – ekogroszkiem lub pelletem, kocioł z podajnikiem ślimakowym będzie zdecydowanie najlepszym – najbardziej ekonomicznym, najwydajniejszym i ekologicznym rozwiązaniem.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułAdaś Chodyniecki walczy o obronę tytułu mistrza Polski!
Następny artykułW absolutnym meczu na szczycie lepsi okazali się rywale [FOTO]