Strona główna 0_Slider Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne

Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne

1

Osoby, które chorowały na Covid-19 i wyzdrowiały mogą pomóc osobom, które bardzo ciężko przechodzą chorobę, wywołaną przez SARS-CoV-2. – Codziennie zgłasza się do nas kilka osób, ale potrzeby są ogromne – mówi Natalia Kozdrowiecka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Według najnowszych danych wojewody dolnośląskiego, liczba osób hospitalizowanych ze względu na Covid-19 przekroczyła 1500 osób. Dotychczas w naszym województwie wyzdrowiało 13 156 osób. – Pomoc osób, które wyzdrowiały, jest nieoceniona. Czekamy na wszystkich, którzy chcieliby oddać osocze – zachęca Natalia Kozdrowiecka.

Osocze od ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS (SARS-CoV), MERS oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki bardzo prosimy o kontakt z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu: tel. +48 74 664 63 13, e-mail: [email protected]
Kto może oddać osocze?
1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
2. Osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończania izolacji, lub osoby u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
3. Są w wieku 18-60 lat,
4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
5. Kobiety, które nie były w ciąży.
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
Jak pobiera się osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze i pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut.

Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
/opr. asz/
Poprzedni artykułDobór perfum do okazji – Kozacka Drogeria
Następny artykuł„Nie było Europy. Mieliśmy wojnę”. 8 filmów o historii konfliktów z Krzyżową w tle