Strona główna 0_Slider Organizowali neonazistowskie koncerty, odpowiedzą za propagowanie faszyzmu

Organizowali neonazistowskie koncerty, odpowiedzą za propagowanie faszyzmu

3

Dwanaście osób odpowie przed sądem za propagowanie faszystowskiego ustroju państwa. Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy główni oskarżeni mieli zorganizować na terenie Dolnego Śląska siedem koncertów neonazistowskich. Jeden z nich odbył się w podświdnickim Grodziszczu.

Kadr z reportażu “Superwizjera” TVN dotyczącego m.in. koncertu w Grodziszczu

Przypomnijmy, w marcu 2017 roku w wiejskiej świetlicy w Grodziszczu polska komórka neonazistowskiej organizacji Blood & Honour zorganizowała koncert, którego gwiazdą był zespół Oidoxie – jeden z filarów niemieckiej sceny neonazistowskiej. W imprezie wzięło udział około 300 osób. Był to jeden z kilku koncertów zorganizowanych na Dolnym Śląsku. Odbywały się one także w Bielawie i Dzierżoniowie.

Ostatni, który odbył się 21 kwietnia 2018 roku w Dzierżoniowie, został przerwany przez akcję Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, w której uczestniczyło 300 funkcjonariuszy, w tym grupa antyterrorystyczna z Wrocławia oraz policyjny śmigłowiec. Dokonano przeszukań kilkunastu miejsc, m.in. pomieszczeń i pojazdów, oraz wylegitymowano ponad sto osób. Podczas akcji zatrzymano 37-letniego Krzysztofa S. i 45-letniego Piotra G. – Obu mężczyznom ogłoszono postanowienia o przedstawieniu pięciu zarzutów. Wszystkie zarzuty dotyczą organizowania i uczestnictwa w koncertach zespołów neonazistowskich, w trakcie których podejrzani mieli publicznie propagować faszystowski ustrój państwa oraz nawoływać do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych – tłumaczył wówczas Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

13 listopada 2020 roku świdnicka prokuratura poinformowała o wniesieniu aktu oskarżenia przeciwko dwunastu mężczyznom oskarżonym między innymi o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych. – Dwóch głównych oskarżonych to mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego, którzy w latach 2016-2018 zorganizowali w swoim powiecie i brali udział w siedmiu koncertach neonazistowskich z udziałem zagranicznych i krajowych zespołów muzycznych, w trakcie, których to koncertów propagowano faszystowski ustrój państwa oraz nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych, a także prezentowano w celu rozpowszechniania przedmioty propagujące faszystowski ustrój państwa w postaci między innymi banerów – wyjaśnia Orepuk.

Nadto aktem oskarżenia objętych jest także trzech członów jednego z zespołów muzycznych, posiadających w swoim repertuarze utwory muzyczne, w których propagowany jest totalitarny ustrój państwa. Zespół ten wykonywał utwory publicznie w trakcie organizowanych przez głównych oskarżonych koncertów. Pozostałe osoby są oskarżone o posiadanie w celu rozpowszechniania lub sprzedaż rzeczy (takie jak płyty z muzyką, broszury, breloki, naklejki, odzież) zawierających treści propagujące faszystowski i nazistowski ustrój państwa oraz nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych – dodaje rzecznik prokuratury.

Za publiczne propagowanie totalitarnego ustroju państwa grozi kara do 2 lat więzienia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWojciech Murdzek wraca do resortu nauki i szkolnictwa wyższego?
Następny artykułTeatralny projekt w Zespole Szkół nr 1