Strona główna 0_Slider Od dwóch tygodni naprawiają latarnie w Rynku. Rzeczniczka magistratu twierdzi, że prace...

Od dwóch tygodni naprawiają latarnie w Rynku. Rzeczniczka magistratu twierdzi, że prace dopiero mają się rozpocząć

4

Od ponad dwóch tygodni trwają prace przy dekoracyjnym oświetleniu na świdnickim Rynku w Świdnicy. Rzeczniczka po dwóch tygodniach od zadania pytań odpowiada, że to przygotowania do remontu. Osoby wykonujące remont mówią, że właśnie trwa naprawa.

Stylizowane latarnie na Rynku i przyległych ulicach zostały zamontowane podczas gruntownego remontu nawierzchni w 1993 roku.  Od dawna lampy są w fatalnym stanie, odpada piaskowcowa okładzina, bardzo często dochodzi do awarii i przepalania żarówek. Mimo że na Rynku miesiącami było po prostu ciemno, 2 stycznia 2019 roku rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska przekonywała, że naprawy wykonywane są na bieżąco. Na nasze pytania o remont, odpowiedziała wówczas: – W ubiegłym roku cześć opraw stylowych latarń w centrum miasta zyskała nowe osłony szklane. Odnowienie piaskowca wokół kandelabrów oraz malowanie latarń planujemy wykonać w przyszłym roku – w miarę posiadanych środków. Sukcesywnie także żeliwne latarnie zastępowane są oświetleniem typu LED, opartym na słupach z aluminium. Jako pierwsza nowe oświetlenie zyskała w tym roku ulica Bohaterów Getta.

Około 20 października przy latarni nieopodal wejścia do Świdnickiego Ośrodka Kultury pojawił się podnośnik i pracownicy. Wykonywali jakieś prace, m.in. pomalowali słup latarni szarą farbą. 21 października skierowaliśmy do rzeczniczki Urzędu Miejskiego Magdaleny Dzwonkowskiej e-mail o treści:  proszę o informację o renowacji jednej z latarń w Rynku w Świdnicy (na zdj.). Czy to pojedyncza naprawa, czy większy remont? Jeśli większy, proszę o informację, ile latarń zostanie wyremontowanych i w jakich miejscach, jaki jest zakres prac, kto i za ile je wykonuje oraz jak został wyłoniony wykonawca. Proszę również o informację o terminie zawarcia umowy oraz dacie wyznaczonej na zakończenie prac.

Wczoraj, 4 listopada, o godzinie 18.27, dokładnie dwa tygodnie od zadania pytań, nadeszła odpowiedź od Magdaleny Dzwonkowskiej: sfotografowana latarnia to jeden z czterech istniejących w Rynku, tzw. kandelabrów. Prowadzone były działania techniczne, mające na celu ustalenie niezbędnego zakresu ich remontu. Pozwoli to na oszacowanie poziomu budżetu tej inwestycji.

Temat został podjęty przez naszą redakcję ze względu na liczne pytania czytelników i brak jakiejkolwiek informacji na stronie UM w Świdnicy, na profilu miasta czy w biuletynie informacyjnym MBP o tym, co dzieje się w sprawie awaryjnego oświetlenia w centrum miasta. Trzyzdaniowa odpowiedź rzeczniczki albo jest nieaktualna (przyszła po dwóch tygodniach od zadania pytań), albo nieprawdziwa.

Zadaliśmy dzisiaj pytania pracownikom, którzy pracowali przy kolejnej już latarni; odpowiedzieli, że wykonują naprawy. Stanisław Zisiadis, właściciel Zakładu Prefabrykacji i Wykonawstwa „Instel” z Opoczki w rozmowie telefonicznej potwierdził, że są wykonywane prace naprawcze na mocy nowej umowy podpisanej z miastem. Wcześniej firma zawarła dwie umowy na bieżącą konserwację i nadzór nad oświetleniem dekoracyjnym. Pierwsza pochodzi z 2019 roku i opiewa na 3 013,50 zł, druga została zawarta 20 stycznia 2020 roku i obowiązuje do 31 grudnia tego roku i opiewa na 43,542,09. Szef Instelu dopytywany potwierdził, że obecne prace naprawcze  są wykonywane w ramach innej, nowej umowy. Odmówił udzielenia szczegółowych informacji, odsyłając z pytaniami do miasta.

Od kilku lat rzeczniczka prasowa odpowiada na pytania, zadawane w imieniu mieszkańców Świdnicy przez portal Swidnica24.pl przeważnie po 14 dniach, w ostatnim możliwym terminie wskazanym w ustawie o dostępie do informacji publicznej (zapis brzmi – niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni). Odpowiedzi zazwyczaj są zdawkowe, niekompletne lub spóźnione. Warto pamiętać, że to, co dzieje się na mieniu miasta i z wykorzystaniem publicznych pieniędzy, musi być transparentne i jawne. Prezydent miasta ani urzędnicy nie dysponują własnymi środkami, a podatkami mieszkańców. Świdniczanie mają prawo do szybkiej i rzetelnej informacji, także w sprawach infrastruktury miejskiej, sposobu wyłaniania wykonawców, podpisywanych umów.

Pytania ws. latarń zadaliśmy dzisiaj ponownie. Odpowiedź tm razem przyszła po paru minutach i brzmi: „Przygotowuję komunikat w sprawie renowacji 4 kandelabrów. Prace mają się niebawem rozpocząć. Zdjęcie wysłała mi Pani 21 października i wtedy prowadzone były prace przygotowawcze do tej inwestycji.”

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński i mn

Poprzedni artykułPościel z bawełny tureckiej – co to jest?
Następny artykułNowi funkcjonariusze w szeregach świdnickiej policji