Strona główna 0_Slider Niemal połowa mieszkań komunalnych bez łazienki, tylko co czwarte z pełnym wyposażeniem...

Niemal połowa mieszkań komunalnych bez łazienki, tylko co czwarte z pełnym wyposażeniem technicznym

18

Na niemal 14 milionów złotych Miejski Zarząd Nieruchomości w Świdnicy szacuje wartość potrzeb remontowych w zasobie mieszkaniowym gminy. Ze względu na brak wystarczających środków finansowych realizacja wszystkich prac może potrwać kilkanaście lat – wynika ze sprawozdania przygotowanego przez świdnicki magistrat, w którym przedstawione zostały też dane dotyczące stanu technicznego budynków i lokali komunalnych.

Jak wyliczono w sprawozdaniu poświęconemu „stanowi lokali i budynków komunalnych administrowanych przez Miejski Zarząd Nieruchomości”, według danych z 31 sierpnia 2020 roku gmina jest właścicielem około 7,6% mieszkań usytuowanych w Świdnicy, a w komunalnych mieszkaniach mieszka 7,2% wszystkich mieszkańców. Gmina Miasto Świdnica ma w dyspozycji 1825 mieszkań komunalnych objętych umowami najmu, użytkowanych bezumownie oraz w trakcie remontu lub oczekujących na remont, jest właścicielem 27 lokali zdyskwalifikowanych, które pozostają w zarządzie MZN, a także jest właścicielem 240 lokali użytkowych.

mat. UM Świdnica

Spośród wszystkich mieszkań komunalnych, aż 1391 (76,22%) ma obniżoną wartość użytkową. Zgodnie z przygotowanym zestawieniem, w 807 przypadkach (44,22%) w lokalu nie ma łazienki, w 720 (39,45%) w lokalu nie ma toalety, 1114 mieszkań (61,04%) nie jest podłączone do sieci centralnego ogrzewania, a w przypadku 76 lokali (4,16%) brak jest instalacji wodno-kanalizacyjnej. 117 lokali mieszkalnych (6,41%) ma ciemną kuchnię, 119 (6,52%) ma wspólny przedpokój, 54 (2,96%) mieszczą się na poddaszu, 143 (7,83%) w oficynie, natomiast 3 mieszkania (0,16%) – w suterenie. 434 lokale (23,78%) znajdują się w budynkach w dobrym stanie technicznym, usytuowane są na innych kondygnacjach niż suterena i poddasze oraz wyposażone są w łazienki, toalety i centralne ogrzewanie.

W dokumencie, który oficjalnie zostanie przedstawiony podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, zaznaczono, że gmina od lat zmierza do poprawy stanu technicznego budynków i mieszkań, jednak potrzeby remontowe są liczne i kosztowne. – Pomimo licznych prac modernizacyjnych i remontowych, stan techniczny większości lokali z najmem socjalnym i lokali mieszkalnych jest zaledwie dopuszczalny. Swój duży „udział” mają w tej sytuacji lokatorzy, których liczna grupa nie tylko nie odświeża lokali, nie konserwuje elementów wyposażenia, które tego wymagają, ale wręcz dewastuje lokale – stwierdzono w opracowaniu.

Miejski Zarząd Nieruchomości każdego roku sporządza plan remontów profilaktycznych, który obejmuje roboty ogólnobudowlane, dekarskie, stolarskie, zduńskie, wymianę lub remont instalacji gazowych, wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, czy też remonty kapitalne budynków lub remonty elewacji. Jak wynika z przedstawionych w sprawozdaniu potrzeb remontowych, koszt ich realizacji szacowany jest na blisko 13 mln 871 tys. złotych. – Plany remontowe MZN sporządzane są na podstawie przeglądów technicznych budynków i interwencji lokatorów. Realizowane są tylko najpilniejsze potrzeby. Na bieżąco usuwane są awarie i przeprowadzane remonty, których zaniechanie może zagrażać życiu lub zdrowiu lokatorów. Priorytetem przy planowaniu remontów są wymiany pokryć dachowych. W kolejnej grupie znajdują się remonty różnych instalacji, elewacji z dociepleniem, wentylacji. W dalszej grupie znajdują się pozostałe roboty (poprawiające estetykę) w częściach wspólnych budynku, a następnie w lokalach. Remonty budynków odbywają się w systemie zleconym. Realizacja potrzeb remontowych, określonych na chwilę obecną, może potrwać kilkanaście lat. Powodem jest brak wystarczających środków finansowych – wskazano w sprawozdaniu.

/mn/

Poprzedni artykułAuto wypadło z drogi i dachowało
Następny artykułRusza naprawa ul. Prądzyńskiego. Będą utrudnienia