Strona główna 0_Slider Nie żyje ponad 40 mieszkańców powiatu zarażonych koronawirusem, zmarło 35 pacjentów szpitala

Nie żyje ponad 40 mieszkańców powiatu zarażonych koronawirusem, zmarło 35 pacjentów szpitala

0

O 42 zgonach mieszkańców powiatu świdnickiego, które zostały zarażone SARS-Cov-2, informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny. Od początku pandemii do 18 listopada 2020 w świdnickim szpitalu zmarło 35 pacjentów z COVID-19. Jak zapewnia szef sanepidu, w statystykach ujmowane są wszystkie zgłaszane przez szpital przypadki zakażenia, wykazywane zarówno przez testy genetyczne (RT-PCR), jak i tzw. szybkie testy (testy antygenowe).

Jeszcze wczoraj raport sanepidu dla powiatu świdnickiego podawał 32 przypadki zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.  W świdnickim szpitalu do 18 listopada zmarło 35 osób. – Różnice wynikają z faktu, że nie wszyscy zmarli w Szpitalu „Latawiec” byli mieszkańcami naszego powiatu i są z całą pewnością ujęci w statystykach innych Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych – informuje dr n.med. Ireneusz Skawina, dyrektor sanepidu w Świdnicy. W ogólnej liczbie zmarłych mieszkańców powiatu świdnickiego z COVID-19 jest 19 pacjentów świdnickiego szpitala. Wiadomo już, że statystyka na wczoraj jest nieaktualna. Liczba zmarłych zakażonych SARS-CoV-2 w powiecie wzrosła do 42.

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego od 30 października do ogólnych statystyk wliczane są również osoby, u których zakażenie zostało potwierdzone testami antygenowymi. Przede wszystkim ten rodzaj testów wykonywany jest w świdnickim szpitalu. – Szpital „Latawiec” zgłasza nam przypadki zakażeń potwierdzonych za pomocą tzw. „szybkich” testów antygenowych. Tacy pacjenci, tak samo jak potwierdzeni testem genetycznym PCR ujmowani są w naszych statystykach. Dzieje się tak również w przypadku zgonu pacjenta, gdzie wyjściową przyczyną był COVID-19 – zapewnia Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Do 18 listopada w szpitalu Latawiec leczonych było 203 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem.

/asz/