Strona główna 0_Slider Muzeum kolejnictwa w Jaworzynie walczy o przetrwanie. Szykuje moc atrakcji

Muzeum kolejnictwa w Jaworzynie walczy o przetrwanie. Szykuje moc atrakcji

0

Związane z pandemią obostrzenia w dramatycznej sytuacji postawiły placówki kultury w całej Polsce. Fundacja Ochrony dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku prowadzi pięć muzeów. – Udało nam się wywalczyć częściowe otwarcie tylko jednej naszej placówki i ona daje nam nadzieję. Niestety, nie objęła nas żadna tarcza antykryzysowa – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektorka Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie. Pasjonaci nie poddają się i starają się uatrakcyjnić zwiedzanie.

Dzięki staraniom Fundacji zostały złagodzone obostrzenia, dotyczące możliwości zwiedzania placówek, które mają swoje ekspozycje zewnętrzne. W Jaworzynie Śląskiej nie można oglądać wystaw pod dachem, ale równie atrakcyjna jest kolekcja urządzeń, lokomotyw i wagonów stojących przed parowozownią i na bocznicy. Muzeum jest otwarte codziennie.

– Robimy wszystko, by nie zwalniać żadnej osoby. Niestety, są ograniczenia. Ruch spadł o 80% i musieliśmy zrezygnować z większości przewodników, zatrudnianych na umowy zlecenia. Niestety, nie objęła nas dotychczas żadna pomoc rządowa. Mamy nadzieję, że uzyskamy wsparcie z kolejnych tarcz – mówi szefowa jaworzyńskiej placówki. Dodaje, że sytuacja muzeum wpływa na całe otoczenie. – Brak odwiedzających i dużych imprez to strata dla restauracji, firm cateringowych, branży noclegowej – wylicza. Muzeum zostało dotknięte nie tylko poprzez obostrzenia związane z koronawirusem. We wrześniu wichura zniszczyła znaczną część dachu parowozowni.

Placówka, zachowując reżim sanitarny, szuka pomysłów na zachęcenie turystów do odwiedzin. I tak już w najbliższy weekend będzie można po długiej przerwie skorzystać z przejażdżek, a okazją jest bliskość Dnia Kolejarza, którzy jest obchodzony 25 listopada. W tym roku święto wypada w środę więc Zespół Muzeum moc atrakcji przygotował na ostatni weekend listopada – 28 i 29. W związku z wprowadzonym reżimem sanitarnym nie będzie on tak uroczysty jakbyśmy sobie tego życzyli.  Przyjeżdżając do muzeum w ostatni weekend listopada będzie można przejechać się po muzealnej bocznicy kolejowej wagonem (50 % miejsc) prowadzonym przez lokomotywę spalinową po tzw. Trasie Parowozowej, specjalnej ścieżce edukacyjnej, której zwiedzanie odbywa się z perspektywy jadącego pociągu ( 12.00 i 14.00 ). W cenie biletu jest zwiedzanie muzealnej bocznicy z kolejarzem-przewodnikiem – zachęca jaworzyńska placówka.

A już od 5 grudnia nowość. – Zwykle o tej porze gościliśmy setki dzieci na spotkaniach z Mikołajem. Nie możemy zaprosić na tak duże wydarzenia, ale mamy niespodziankę. Podobnie jak wiele placówek w regionie chcemy wydłużyć czas pracy na godziny wieczorne. Przygotowujemy bajeczną iluminację i już dziś zapraszamy do jej oglądania! Bedzie również możliwość wysłania listu do Mikołaja w wagonie pocztowym i do indywidualnych spotkań ze świętym – dodaje Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. Szczegóły już wkrótce.

Poprzedni artykułUwaga na gołoledź! Meteorolodzy ostrzegają przed marznącymi opadami
Następny artykułAuto wypadło z drogi i dachowało