Strona główna 0_Slider Koronawirusowe ograniczenia w sporcie. Biegacze oraz rowerzyści z nakazem zasłaniania ust i...

Koronawirusowe ograniczenia w sporcie. Biegacze oraz rowerzyści z nakazem zasłaniania ust i nosa. Jakie zasady w przypadku ścianek wspinaczkowych?

0

7 listopada weszło w życie rządowe rozporządzenie określające kolejne restrykcje wprowadzone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. W zestawie nowych ograniczeń znalazły się też regulacje dotyczące sportu, o których informuje Ministerstwo Sportu. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy przypomina z kolei o zasadach obowiązujących osoby korzystające z cieszącej się sporą popularnością ścianki wspinaczkowej w Witoszowie Dolnym.

W świetle nowych regulacji bezpieczeństwa, wprowadza się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego – informuje resort sportu.

Zmiany te nie odnoszą się do indywidualnych aktywności polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, jednakże osoby te zobowiązane są do zakrywania ust i nosa. Zakaz nie dotyczy również zorganizowanych zajęć sportowych przeprowadzanych w ramach usługi przez podmiot, który w zakresie swojej działalności ma możliwość wykonywania takiej usługi. Zakaz nie dotyczy także sportów, których jednym z elementów jest bieganie (np. piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka itp.).

Jak przypomina Ministerstwo Sportu, w dalszym ciągu obowiązują też wprowadzone wcześniej ograniczenia:

  • Wydarzenia sportowe, współzawodnictwo sportowe i zajęcia sportowe w całej Polsce odbywają się bez udziału publiczności.
  • W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Zajęć i wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa sportowego nie dotyczy zakaz organizowania zgromadzeń. Nie stosuje się tu również odnoszącego się do zgromadzeń limitu uczestników wynoszącego 5 osób.
  • Siłownie, kluby i centra fitness, baseny i aquaparki obowiązuje zakaz prowadzenia działalności, z wyłączeniem podmiotów, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
  • Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej obejmującej działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia).
  • Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.

Ścianki wspinaczkowe bez restrykcji

W dalszym ciągu funkcjonować mogą ścianki wspinaczkowe, takie jak ścianka w hali sportowej w Witoszowie Dolnym. – Ścianka wspinaczkowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozostawała nieprzerwanie zamknięta od marca do września tego roku. W IV etapie odmrażania sportu przywrócono możliwość korzystania z tego typu obiektów sportowych i we wrześniu uruchomiliśmy ściankę dla miłośników wspinaczki w poniedziałki i środy od 18.30 – 21.00 – wyjaśnia Alicja Masłyk, zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Przypomina przy tym o obowiązujących zasadach. – Trenujący zobowiązani są do dezynfekcji rąk przy wejściu i opuszczaniu obiektu. Obowiązuje: unikanie kontaktu liny z twarzą, zachowywanie dystansu społecznego (również podczas wspinaczki i asekuracji), nie wymienianie się sprzętem osobistym (buty wspinaczkowe, uprząż, itp.), używanie magnezji w płynie, zawierającej alkohol. Obsługujący ściankę wspinaczkową prowadzi imienny wykaz trenujących korzystających ze ścianki – wylicza Masłyk.

Wicedyrektor zapewnia jednocześnie, że GOKSiR na bieżąco śledzi dynamicznie zmieniające się obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa. – Jeśli będzie wynikać z nich konieczność wprowadzenia dodatkowych zasad bezpieczeństwa lub zamknięcie ścianki wspinaczkowej, zrobimy to – dodaje.

Miłośnikom wspinaczki przypominamy, że w najbliższym czasie ścianka w Witoszowie będzie zamknięta, jednak nie z powodu rządowych obostrzeń. – W tym tygodniu z powodu doszkalania się naszych instruktorów ścianka wspinaczkowa w Witoszowie Dolnym będzie nieczynna – poinformowano w komunikacie GOKSiR.

/Ministerstwo Sportu, GOKSiR, opr. mn/