Strona główna 0_Slider Kolejne kamienice odzyskują blask. Wśród nich barokowa perełka na Pułaskiego

Kolejne kamienice odzyskują blask. Wśród nich barokowa perełka na Pułaskiego [FOTO]

0

Prawie 1,5 mln złotych ze świdnickiego budżetu udało się w tym roku pozyskać parafiom, wspólnotom mieszkaniowym i prywatnym właścicielom, z przeznaczeniem na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub innych robót przy zabytkowych kamienicach oraz kościołach. Efekty kolejnych przemian są już wyraźnie widoczne m.in. w przypadku kamienicy przy Pułaskiego 24.

Wspólnoty mieszkaniowe i prywatni właściciele zabytkowych budynków w Świdnicy są bardzo zainteresowani pozyskaniem dotacji na remonty. Podczas tegorocznego naboru o przyznanie dofinansowania, do świdnickiego magistratu wpłynęło ponad 80 wniosków. Wszystkie zostały zaakceptowane pod względem formalnym, ale nie wystarczyło środków, by spełnić oczekiwania wszystkich wnioskodawców. W tym roku wsparcie miasta sięgnęło 1 mln 470 tys. złotych, a dotacje wspomogą ostatecznie prace w 8 obiektach. – Wyboru zadań i podziału środków przeznaczonych na dotacje w budżecie Miasta dokonano kierując się, wartością historyczną, naukową lub artystyczną zabytków, złym stanem technicznym i publiczną dostępnością zabytków – tłumaczyła Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta ds. ochrony i konserwacji zabytków.

Wśród obiektów, których remont zostanie wsparty środkami z budżetu miasta znalazł się m.in. budynek przy ul. Pułaskiego 24. To barokowa kamienica, wzniesiona w I połowie XVIII wieku, w typie rezydencji miejskiej, o pałacowym charakterze z zachowanymi gotyckimi i późnogotyckimi piwnicami, oraz renesansowym sklepieniem traktu tylnego parteru, o bryle i układzie wnętrz, które ukształtowane zostały w czasie barokowej przebudowy. Usytuowana w centrum historycznego miasta, w pierzei ul. Pułaskiego, wyróżnia się bogatym barokowym portalem oraz detalem sztukatorskim. W ocenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest to obiekt o dużym znaczeniu historycznym, zabytkowym, kulturowym i wymaga szczególnego traktowania. – Kamienica przy ul. Pułaskiego 24 to niezwykle cenny przykład śląskiej architektury mieszczańskiej. Budynek wyróżnia się na tle innych za sprawą bogatego zdobnictwa elewacji frontowej. Każdy detal zostanie poddany dokładnej renowacji przez co prace przy obiekcie potrwają kilka miesięcy. Ten niezwykle żmudny i wymagający precyzji remont będzie na bieżąco kontrolowany przez Urząd Miejski, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wyjaśniała Sawicka.

Środki z tegorocznej puli dotacji przyznano również na remont dachu i elewacji frontowych kamienicy przy pl. Grunwaldzkim 5, remont elewacji frontowej kamienicy przy ul. Komunardów 20, remont dachu kamienicy przy ul. Pułaskiego 51, wykonanie prac konserwatorskich w katedrze świdnickiej i Kościele Pokoju, a także remont elewacji bocznej w kamienicy przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego 2, w której zamieszkała prezydent Świdnicy wraz z mężem.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości online
Następny artykułNa celowniku już OSiR Komprachcice