Strona główna 0_Slider Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Był oskarżany o ukrywanie pedofilów i molestowanie

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Był oskarżany o ukrywanie pedofilów i molestowanie

10

W wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz – poinformowała w poniedziałek Konferencja Episkopatu Polski. Od blisko dwóch tygodni hierarcha przebywał w szpitalu, jego stan był bardzo ciężki.

fot. BP KEP

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w Wilnie. Był doktorem teologii, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie w latach 1968–1970. W 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pełnił funkcję administratora apostolskiego w Białymstoku w latach 1970–1976. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kard. Bolesławie Kominku. Kierował archidiecezją wrocławską do 2004 roku. W 1985 roku otrzymał kapelusz kardynalski.

W ostatnich latach kard. Gulbinowicz był publicznie oskarżany o molestowanie seksualne, a także krycie księży pedofilów oraz współpracę z SB. Na początku 2019 roku. Wtedy właśnie jego nazwisko pojawiło się w raporcie o ukrywaniu pedofilii w Kościele, przygotowanym przez fundację Nie Lękajcie Się. Gulbinowicz miał być jednym z co najmniej czterech hierarchów, którzy wiedzieli o pedofilskich skłonnościach pochodzącego ze Świdnicy byłego już księdza Pawła Kani, który przez blisko 20 lat pełnił posługę kapłańską przede wszystkim w parafiach wrocławskich, bydgoskiej i milickiej, gdzie dopuszczał się czynów pedofilskich na ministrantach. Kania wpadł w 2012 roku w jednym z wrocławskich hoteli, gdzie zatrzymał się z 13-letnim chłopcem. W pokoju znaleziono pornografię dziecięcą. W styczniu 2015 roku został on skazany na 7 lat więzienia.

Sam Gulbinowicz również był oskarżony o molestowanie. W 2019 roku wrocławska kuria wszczęła postępowanie wyjaśniające dotyczące działań kardynała w stosunku do wrocławskiego poety Przemysława Kowalczyka, posługującego się pseudonimem artystycznym Karol Chum. Do molestowania miało dojść, gdy mający wówczas 15 lat uczeń Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, spędził noc w pałacyku kard. Gulbinowicza. Kowalczyk zdecydował się na ujawnienie sprawy po emisji filmu braci Sekielskich “Tylko nie mówi nikomu”.

6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że „w wyniku przeprowadzenia dochodzenia ws. oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała” Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzje dyscyplinarne. Kard. Gulbinowicz otrzymał zakaz używania insygniów biskupich, uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, a także został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

Na początku listopada kard. Gulbinowicz trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Jego stan określano jako poważny. Jak przekazało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, kardynał zmarł w poniedziałek przed południem. Miał 97 lat.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNie będzie dorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Świdnicy
Następny artykułBlisko 50 nowych zakażeń w powiecie świdnickim, ponad 2,5 tys. osób na kwarantannie