Strona główna 0_Slider Historia jego życia wskazywana była jako wzór do naśladowania. Pożegnano stuletniego Władysława...

Historia jego życia wskazywana była jako wzór do naśladowania. Pożegnano stuletniego Władysława Brodowskiego

0

Na cmentarzu przy al. Brzozowej spoczął Władysław Brodowski. Żołnierza Armii Krajowej, działacza powojennego podziemia, byłego radnego, wielokrotnie odznaczanego oraz wyróżnianego – w tym tytułem „Zasłużonego dla Świdnicy” – pożegnała rodzina, przyjaciele oraz świdniczanie. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła wojskowa asysta honorowa.

Władysław Brodowski urodził się 10 czerwca 1920 roku w Lednem, niewielkiej osadzie w powiecie Kostopol, znajdującej się w granicach dawnego województwa wołyńskiego na terenie II Rzeczypospolitej. Gdy wchodził w dorosłość, na Wołyniu odczuwalny był już wzrost napięcia i niepokojów społecznych. Z czasem powołano do życia pierwsze oddziały samoobrony, do których wstąpił. Działał w organizacji “Strzelec”, która prowadziła działalność zwiadowczą oraz zajmowała się kompletowaniem, i przechowywaniem broni. Władysław Brodowski wstąpił w szeregi jednego z pierwszych oddziałów, wówczas formowanego, polskiego podziemia – Armii Krajowej, pod dowództwem kpt. Władysława Kochańskiego, ps. “Bomba”, przez towarzyszy zwanego też “Wujkiem”. Przysięgę złożył w lipcu 1943 roku w Hucie Stepańskiej, przyjmując pseudonim “Górnik”. Jego oddział został wcielony do kompani Franciszka Pukackiego, ps. “Gzyms”. Brał udział w obronie polskiej ludności cywilnej przed napadami U.P.A, w walkach pod Kowlem, w przeprawie nad Bugiem oraz innych działaniach na terenie II RP do czasu rozwiązania jego oddziału w roku 1944. Podczas jednej z akcji został postrzelony w biodro. Już po rozbrojeniu, aż do zakończenia wojny, działał w konspiracji na terenie Lubelszczyzny oraz w innych regionach kraju, służąc sprawie polskiej.

W 1953 roku Władysław Brodowski wraz z żoną i synem przeprowadził się do Świdnicy. Lata sześćdziesiąte poświęcił działalności na rzecz swojej dzielnicy – został wybrany na radnego, pełniąc tę funkcję przez dwie kadencje. W tym czasie otrzymał również odznaczenie „XV-lecia Wyzwolenia Dolnego Śląska”. Od 1 grudnia 1989 roku należał do Stowarzyszenia Żołnierzy AK, obwód Świdnica, które od roku 1990 działa w ramach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Władysław Brodowski za swoje zasługi uzyskał wiele odznaczeń, medali i dyplomów. W 1990 roku przyznano mu “Medal Wojska Polskiego” oraz “Krzyż Armii Krajowej”. W 1995 roku został odznaczony “Krzyżem Partyzanckim”. Otrzymał też “Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, “Krzyż Pamiątkowy Akcji Burza” oraz medal “Pro Memoria”. W 2001 roku został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego przez Prezydenta RP, natomiast w 2016 roku otrzymał tytuł “Zasłużony dla miasta Świdnica”. Był również członkiem “Korpusu Weteranów”.

10 czerwca 2020 roku Władysław Brodowski świętował swoje setne urodziny. Przy tej okazji podkreślano, że historia jego życia może być wskazywana jako wzór do naśladowania, stanowią prawdziwą lekcję patriotyzmu.

Władysław Brodowski zmarł 7 listopada.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPSZOK zamknięty od poniedziałku
Następny artykułSportowy weekend w Świdnicy. Będzie się działo!