Strona główna Wydarzenia Świdnica Cyberrehabilitacja po raz pierwszy w świdnickim kole PSONI

Cyberrehabilitacja po raz pierwszy w świdnickim kole PSONI

0

Świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pozyskało środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu pod nazwą „Innowacje w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”, który będzie realizowany do 31 marca 2023 roku.

W ramach projektu zapewniono wsparcie z zakresu cyberrehabilitacji i animaloterapii. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia poprzez wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonymi niepełnosprawnościami – członków koła PSONI w Świdnicy, poprzez pobudzanie ich funkcji poznawczych w różnych formach animaloterapii, zwiększenie możliwości decydowania o sobie poprzez rozwój komunikacji z otoczeniem z wykorzystaniem Cyber-Oka – C-Eye.

Poprzez C-Eye, system służący do neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju, rodzice mogą komunikować się ze swoimi dziećmi, z którymi wcześniej nie było żadnego kontaktu. To nowoczesna technologia, która polega na nawiązanie przez pacjenta kontaktu wzrokowego z treściami multimedialnymi wyświetlanymi na ekranie (obrazy, piktogramy, napisy, gry, itp.) jest to możliwe dzięki technologii śledzenia wzrokiem. Dzięki tej technologii możliwe jest rozumienie mowy biernej stymulowanie funkcji językowych i poznawczych, poprawę koncentracji i koordynacji wzrokowej, która jest źródłem nauki , zabawy i rozrywki.

Bardzo się cieszymy, że nasi uczestnicy po raz pierwszy mogą samodzielnie udzielać odpowiedzi, ponieważ system nie wymaga od pacjenta sprawności manualnej ani wykonania celowych ruchów w konkretnym kierunku, nie wymaga również wspomagania ze strony innej osoby – tłumaczą przedstawiciele świdnickiego PSONI. Projekt jest realizowany w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym „Tęczowy Świat”, Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym „Tęczowy Świat” oraz Środowiskowym Domu Samopomocy „Tęcza” w Świdnicy przy ul. Kozara-Słobódzkiego 28. Działania na rzecz beneficjentów projektu realizowane pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Udział w projekcie bierze 80 wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną.

Projekt ten jest również wsparciem dla rodzin, odciążając ich od obowiązków związanych z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i pozwolą na „rozwinięcie skrzydeł” oraz zwiększa „otwarcie” się naszych podopiecznych na otaczający ich świat. Nowoczesna terapia ma fantastyczne działanie terapeutyczne w przypadku występowania wielu dysfunkcji, a systematyczne stawianie odpowiednio dobranych metod w terapii wpłynie na poprawę funkcjonowania w codziennym życiu, poprawę zdrowia i jakości życia, stanu emocjonalnego. Możliwość decydowania o sobie poprzez wykorzystanie cyberoka, wpływa na poprawę komunikacji z otoczeniem w przypadku osób ze sprzężoną niepełnosprawnością – tłumaczą przedstawiciele PSONI.

Zajęcia z animaloterapii są prowadzone w formie grupowej w tym: a) hipoterapia – zajęcia z udziałem koni, kucyków, b) onoterapiazajęcia z udziałem osiołków, c) dogoterapiazajęcia z udziałem psów, d) felinoterapia zajęcia z udziałem kotów, e) alpakoterapiazajęcia z udziałem alpak.

/PSONI koło w Świdnicy, opr. mn/