Strona główna 0_Slider Blokada w centrum Świebodzic. “Polki nie dadzą za wygraną”

Blokada w centrum Świebodzic. “Polki nie dadzą za wygraną” [FOTO/VIDEO]

3

Nie ustają protesty wywołane przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który drastycznie ograniczy możliwość legalnego wykonania aborcji w Polsce. Po raz trzeci swój sprzeciw wyrażają mieszkanki i mieszkańcy Świebodzic. O godzinie 16.00 rozpoczęła się blokada przejścia w centrum miasta.

Wyrok, który uznał za niezgodny zapis z 1993 roku o dopuszczalności aborcji, gdy zachodzi prawdopodobieństwa nieodwracalnego uszkodzenia lub upośledzenia płodu, stał się punktem zapalnym, ale protestujący od 23 października nie koncentrują się na tym jednym zapisie. Pojawiły się hasła wzywające do odejścia obecną władzę. Protesty mają zdecydowany wpływ na spadek poparcia dla rządzącego od 5 lat Prawa i Sprawiedliwości. Według sondażu, wykonanego dzisiaj na zlecenie Rzeczpospolitej, ponad 70% badanych uważa, że prezes partii powinien zrezygnować ze stanowiska. Kobiety są jeszcze bardziej radykalne – chce tego ponad 83%. Pogorszyły się notowania wszystkich polityków z opcji rządzącej – premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Ministra sprawiedliwości pozytywnie ocenia zaledwie 12,2% pytanych. Sondaż przeprowadził IBRIS.

Ogólnopolski Strajk Kobiet na podstawie pojawiających się na protestach postulatów, zakreślił 13 obszarów, które wymagają zmian. To m.in. kwestia aborcji, praworządności, edukacji, sytuacji osób niepełnosprawnych, mediów publicznych, rozdziału państwa od Kościoła (wyprowadzenie religii ze szkół i likwidacja Funduszu Kościelnego), zdrowia, walki z faszyzmem, praw zwierząt i klimatu.

O tych postulatach głośno mówili również protestu zorganizowanego w poniedziałek w Świebodzicach. – Nasze postulaty zostały wyraźnie zaznaczone. Mamy nadzieję, że Polki nie dadzą za wygraną – wskazuje organizatorka poniedziałkowego protestu. – Tu już nie chodzi wyłącznie o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, tylko o całokształt – o to, że nas zniewalają, że zabraniają nam wszystkiego, że nie chcą z nami współpracować. Rządzący nie chcą rozmawiać nie tylko z nami, ale również z przedsiębiorcami, lekarzami, rolnikami. Dodatkowo włożyli kij w mrowisko, zabraniając Polakom wstępu na cmentarze – tłumaczy.

Uczestnicy poniedziałkowej manifestacji zablokowali dwa przejścia dla pieszych w centrum Świebodzic. Na miejscu obecna jest policja, która kieruje zmotoryzowanych na inne trasy. Protest potrwa do godz. 18.00.

/asz, mn/

fot. Dariusz Nowaczyński