Strona główna 0_Slider Będą protesty w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki

Będą protesty w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki

12

W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich – my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, której bardzo potrzebujemy. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić.” – zapowiada Ogólnopolski Strajk Kobiet. Protesty zostaną zorganizowane w ponad 40 miastach. W Świdnicy o 15.00 rozpocznie się spacer po Rynku.

Zdjęcie z protestu w Żarowie.

W imię matki, córki, siostry – tak zatytułowane jest wydarzenie, które ma być protestem przeciwko brutalności policji, tłumiącej niedawne manifestacje w obronie praw kobiet. Manifestacje w całym kraju trwają od 22 października, gdy został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego, drastycznie ograniczający prawo Polek do legalnej aborcji. Początkowo policja jedynie zapewniała bezpieczeństwo manifestantom. Kurs został drastycznie zaostrzony.

„28 listopada to 102. rocznica wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych. 102 lata później znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw. Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc – Kaczyński, przestraszony wicepremier od bezpieczeństwa, wysyła na nas zamaskowanych członków jednostki antyterrorystycznej, żeby nas gazowali i bili. Policja porywa ludzi z demonstracji, bezprawnie zatrzymuje, bezprawnie legitymuje. Żaden z policjantów bezprawnie oddelegowanych do zabezpieczania strachu Kaczyńskiego przed obywatelkami i obywatelami nie odmówił wykonania bezprawnego rozkazu” – piszą aktywistki na portalu społecznościowym. Protesty dotyczą również ograniczania wolności mediów i łamaniu praw dziennikarzy.

Na dzisiaj protesty zapowiadane są także na Dolnym Śląsku, m.in. we Wrocławiu, Kłodzku i Bolesławcu.

/red./

Poprzedni artykułEkspedientka bez maseczki, libacja pod pomnikiem i bezdomni śpiący między krzakami. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułKoronawirus: Zmarło kolejnych 5 mieszkańców powiatu świdnickiego