Strona główna 0_Slider Al. Niepodległości doczeka się remontu? Magistrat podaje nowy termin planowanego rozpoczęcia prac

Al. Niepodległości doczeka się remontu? Magistrat podaje nowy termin planowanego rozpoczęcia prac

2

Ponownie odsuwa się w czasie rozpoczęcie przebudowy al. Niepodległości. Pierwotnie planowano, że wyczekiwany przez kierowców remont ruszy w 2017 roku. Według najnowszych deklaracji świdnickich urzędników, drogowcy mieliby przystąpić do robót w II kwartale 2021 roku. Najpierw jednak musi zostać ogłoszony przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca prac.

– ​W 2016 roku Gmina Miasto Świdnica zadeklarowała pomoc rzeczową dla Województwa Dolnośląskiego w postaci nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Przebudowa al. Niepodległości (drogi wojewódzkiej nr 379) w Świdnicy – etapami”.​ Zaplanowano sporządzenie Koncepcji Programowo Przestrzennej, a następnie na jej podstawie projektów budowlanych i wykonawczych, w terminie umożliwiającym rozpoczęcie robót budowlanych w 2017 roku. Niestety, w trakcie sporządzania dokumentacji wystąpiło szereg okoliczności, mających wpływ na przedłużenie tego terminu – tłumaczy Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Główną przyczyną opóźnień były przeciągające się uzgodnienia dotyczące planu zagospodarowania terenu z jednostkami mającymi wpływ na ostateczny kształt projektu – wymagania tych jednostek wzajemnie się wykluczały – twierdzi Gleba. Projekt budowlany przygotowany na bazie zatwierdzonej koncepcji wymagał uzyskania pozytywnej opinii zarządcy drogi – Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Instytutu Rozwoju Miast, jak również decyzji konserwatorskiej ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – ​Na chwilę obecną złożony został wniosek o uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę dla I etapu robót, obejmującego przebudowę al. Niepodległości na odcinku od Placu Wolności do ul. 8 Maja. Przystąpienie do robót budowlanych planujemy na II kwartał 2021 roku – wskazuje Gleba.

Przypomnijmy, w wyniku przebudowy aleja Niepodległości ma przede wszystkim zyskać nową nawierzchnię jezdni, która zastąpi koślawą kostkę brukową. W planach jest też remont chodników, budowa ścieżki rowerowej i zatok autobusowych. Przebudowie ulec mają także miejsca parkingowe znajdujące się wzdłuż ulicy. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Drogowcy, gdy wreszcie wkroczą na plac budowy, najpierw zajmą się odcinkiem od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Później roboty mają przenieść się na fragment od 8 Maja do skrzyżowania z ulicą Nauczycielską. Ostatni, III etap obejmie odcinek od Nauczycielskiej do pl. Grunwaldzkiego.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZ Zabrza wrócili na tarczy, ale z podniesioną głową
Następny artykułZderzenie z autobusem na 35-tce koło Mokrzeszowa